photoblog.pl
Załóż konto
Dodane 22 PAŹDZIERNIKA 2009
113
Dodano: 22 PAŹDZIERNIKA 2009

1

Co powinniśmy wiedzieć za nim W NASZYM DOMU pojawi się pies TEJ WŁAŚNIE rasy ?

Zacząć powinnam od wyjaśnienia dużych podkreślonych liter w pytaniu. Buldog Angielski jest rasą psa, który nadaje się tylko i wyłącznie jako piękny dodatek naszej kanapy, a więc jeśli szukasz pieska który groźnie będzie wyglądał na łańcuchu przy budzie - to źle trafiłeś (choć i tak moim zadaniem żaden pies niczym nie zasługuje sobie na zimną budę i krótki ciężki łańcuch, już lepiej wstrzymać się od zakupu psa).

BA mimo to, że wyglądem budzi respekt i grozę, jest przesympatycznym kompanem życiowym o niesamowicie łagodnym charakterze, świetnie zdaje egzamin na pomocnika - pilota po kanałach telewizyjnych i kocha dzieci.

Ma niesamowicie ludzkie oczy, ludzkie spojrzenie i po-ludzku potrafi się obrazić, ale nie możemy zapominać, że pies jest psem i psem zawsze będzie, a zwłaszcza z przytupem na tą rasę, która jest bardzo inteligentna, wymagająca stanowczości i konsekwencji w wychowywaniu, w przeciwnym wypadku zostaniemy zdominowani przez psa. Buldogi bardzo szybko potrafią wyłapać nasze błędy w wychowaniu, luzy które sami tworzymy i często później obarczamy winą psa - bo "głupi pies znów zjadł mi buta, a tyle razy mu mówiłam, tyle razy dostał nim w tyłek" - tym czasem zapominamy, ze przecież pies jest psem - nie rozumie tego co do niego mówimy a jedynie kojarzy nasze zdenerwowanie, ból - staje się dzięki temu jeszcze gorszy i bardziej zestresowany - ale tak się dzieje prawie we wszystkich domach gdzie znajduje się pies, ten problem nie tylko dotyczy Buldogów.

Przyczyną także, która wyklucza Buldoga Angielskiego z życia "przy budzie" jest jego budowa anatomiczna :) która nie pozwala na ciągłe przebywanie psa w wysokich jak i niskich temeraturach. B. są bardzo wrażliwe na gorące powietrze, zwłaszcza że są niskie i ich nos ciągle jest blisko ziemi, która ma wyższą temperaturę i bardziej suche powietrze, niż powietrze na wysokości naszych głów. Buldog długo przebywający w takich warunkach może popostu mieć problemy z oddychaniem, moze dostać udaru, wysuszone śluzówki, ... - dlatego zaleca się krótkie spacery, najlepiej w miejscach zacienionych, jesli konieczny jest dłuższy spacer zalecane jest posiadanie przy sobie wody dla pieska (tutaj polecam świetny produkt - poidełko półlitrowe, niedrogie, nieduże,wygodne w użyciu, można je dostać w sklepie internetowym z karmą dla psów np. swiat karm,telekarma,petnet,e-petshop) , oraz można pieskowi chłodzić głowę chlodnym ręcznikiem. Zima także jest niebezpieczną porą roku, dlatego zaleca się aby nie wychodzić z psem na długie spacery przy -15 stopniowym mrozie.

 

Ważna jest także codzienna toaleta Buldoga. Niestety, nie każdy Buldog jest w stanie umyć się gdzie trzeba i trzeba mu w tym pomóc, przemyć pupcie. Ważne także jest dbanie o fałdki na jego głowie, głównie tej nad nosem oraz w okolicach oczu, które czasem mogą się odpażać. Należy je osuszyć suchym wacikiem lub przymyć chusteczkami dla dzieci oraz smarować pastą z cynkiem lub zapudrować. Nie jest to zabieg długi ani trudny - więc dla spokoju i zdrowia pieska można przyjąć to jako codzienny, wieczorny rytuał. Zwrócić trzeba jeszcze uwagę czy w okolicach ogonka nie ma odpażeń - to miejsce jest także narażone.

Po spacerze, jeśli było na dworze wilgotno lub pies skorzystał w kąpieli w kałuży należy osuszyć łapy zwracając szczególną uwagę pomiedzy paliczkami - tam też lubi się odpażać.

 

 

Zdjęcie przedstawia:

Gucio 1993;

wzorzec