Witamy, ludzie na naszym oficjalnym blogu! Ten blog jest o kwiatach, roślinach, i ich gatunkach! Jeżeli chcecie więcej ciekawostek o kwiatach, roślinach, i ich gatunkach, to piszcie w komentarzu! pa Serdecznie Pozdrawiam.
CIEKAWOSTKA DNIA
Niezapominajka - rodzaj roslin nalezacy do rodzin ogórecznikowatych. Obejmuje ok. 150 gatunków eoślin zielnych. Występują głównie w strefie klimatu umiarkowanego na obu półkulach. W Polsce dziko rośnie 13 gatunków.
Kwiaty zachwycają nas swoim pięknem i zapachami, ale niektóre z nich posiadają jeszcze inne wyjątkowe właściwości. Oto kilka faktów na temat kwiatów zarówno rzadkich, egzotycznych gatunków, jak i tych, które spotykamy na co dzień.
Niewielu wie o tym, że w latach 30. XVII wieku cebulki tulipanów były cenniejsze od złota i traktowano je niemal jak formę waluty. W Europie Zachodniej panowała wtedy niebywała moda na te kwiaty dziś nazywana tulipomanią. Kwiaty te symbolizują miłość, życie i nieśmiertelność.
Dyptam jesionolistny, z którym niekiedy bywa utożsamiany biblijny gorejący krzew, posiada liście o intensywnym, cytrynowym zapachu. Podczas upałów wydzielają one palne olejki. Po podpaleniu rośliny przez krótki moment pojawiają się płomyki, które jednak nie uszkadzają jej struktury. Kwiat nie zaczyna płonąć samoistnie.
Dzięgiel często nazywany dzikim selerem używany był w Europie jako lek na wiele schorzeń od zwykłych niestrawności po poważne choroby takie jak dżuma. Dodanie go do rytualnej kąpieli miało łamać zaklęcia i odpędzać złe duchy. Do dziś twierdzi się, że herbata z dzięgielu może pomóc w dolegliwościach trawiennych.
Kwiaty bambusa nie są częstym widokiem niektóre gatunki bambusa kwitną dopiero po 60, a nawet 120 latach, jednak co ciekawe, wszystkie w tym samym czasie niezależnie od tego, w której części świata się znajdują. Bambus uwalnia o 30% więcej tlenu niż inne rośliny, dzięki czemu oczyszcza powietrze i zmniejsza ilość gazów cieplarnianych w atmosferze.
Lotos przez starożytnych Egipcjan postrzegany był jako symbol zmartwychwstania i życia wiecznego, dlatego wykorzystywano go w rytuałach pogrzebowych. Dziś kojarzy się raczej z pięknem, czystością, spokojem.
Słonecznik jest rośliną wykonującą ruchy heliotropowe, czyli obracającą swoją tarczę w kierunku słońca. Najwyższe okazy mogą osiągać wysokość nawet 6 metrów.
Agawa inaczej nazywana rośliną stuletnią nie wydaje kwiatów przez wiele lat, a kiedy już zakwitnie, zaraz po tym umiera. Zjawisko to nazywane jest monokarpią.
Nietypowy pomysł na ogródek? Bardzo proszę - dziwidło olbrzymie. Mimo niezbyt sympatycznej nazwy, jest to naprawdę ładna roślina o liściach dochodzących do 7 metrów długości. Ma też największe na świecie kwiaty - osiągają ponad 3 m wysokości. Jest tylko jeden problem natury praktycznej. Dziwidło cuchnie tak ohydnie, że popularne porównania do rozkładających się zwłok wcale nie są nieuzasadnione.
Uprawianie agaw może być frustrującym zajęciem - zwłaszcza jeśli wyczekuje się kwiatów. Te mogą pojawić się dopiero po kilkunastu, a w przypadku niektórych gatunków nawet po stu latach. Co gorsza, agawy są roślinami monokarpicznymi, co oznacza, że kwitną tylko raz w życiu. Po wydaniu kwiatów, agawa zamiera.
Lotos stał się dla Egipcjan symbolem zmartwychwstania i życia wiecznego. Uważany był za święty kwiat, który wykorzystywano m.in. przy ceremoniach pogrzebowych. Dlaczego właśnie ten? Ponieważ lotos, jak niewiele innych, jest w stanie przetrwać całe lata suszy, by nagle rozkwitnąć przy pierwszym przypływie wody.
Obecnie większość kwiatów raczej nie kosztuje majątku. Inaczej było w przeszłości. W XVII-wiecznej Holandii rekordowe ceny osiągały tulipany, wyceniane wówczas drożej niż złoto! Według szacunków, pojedynczy kwiat kosztował wtedy odpowiednik nawet 2 tys. dzisiejszych dolarów. I pomyśleć, że w XXI wieku kosztują zaledwie kilka złotych, a niektórzy chętnie dodają je& do sałatek.
Najstarszy kwiat świata? Według naukowców, prawdopodobnie jest nim Archaefructus sinensis, który kwitł na terenie dzisiejszych Chin przed 125 milionami lat. Wskazują na to odnalezione skamieniałości. Ciekawostkę stanowi fakt, jak doskonale zostały zachowane. Doskonale widać korzenie, liście czy inne elementy.
Muchołówki i inne rosiczki zdolne do pożerania owadów nie robią już większego wrażenia. Co powiedzieć jednak o Nepenthes attenboroughii, odkrytej niedawno roślinie zdolnej do skonsumowania choćby i szczura? Występuje jedynie na Filipinach, tworzy liście w formie kielichów z wąskim wieczkiem& i uważana jest za najbardziej mięsożerną z roślin świata.
Mimoza wstydliwa to gatunek, który uczciwie zapracował na swoją nazwę. Jak bowiem inaczej określić kwiaty, które dosłownie chowają się pod wpływem silniejszego spojrzenia? Wystarczy lekko dotknąć czy nawet dmuchnąć na mimozę, by natychmiast złożyła swoje liście. Nietypowy mechanizm obronny przykuł uwagę naukowców, jednak nie udało się jeszcze ze 100%-ową pewnością ustalić, co konkretnie doprowadziło do jego wytworzenia.
W kategorii najbrzydsze rośliny świata konkurencja jest naprawdę ogromna. Zasłużone miejsce zajmują w niej niektóre afrykańskie gatunki rosnące absolutnie na niczym, w tym (o)Hydnora africana. To wredny pasożyt, który wygląda jakby z ziemi wystawał rozdziawiony łeb ślepego węża. A w dodatku śmierdzi jak gówno. Przepraszam, taka prawda.
Najstarsza roślina, jaką udało się przywrócić do życia, miała ok. 32 tys. lat. Zakopane przez jakąś przezorną wiewiórkę owoce odnaleźli naukowcy w północno-wschodniej Syberii. Gigantyczna zamrażarka spełniła swoje zadanie i po ociepleniu owoców do bardziej przystępnej temperatury udało się pozyskać nasiona i zasadzić nowe, kwitnące na biało kwiaty.