photoblog.pl
Załóż konto
Dodano: 18 KWIETNIA 2015

Koziorożec biskajski

  Koziorożec kaukaski (Capra caucasica)  ssak z rodziny krętorogich występujący w Górach Kaukaskich w Gruzji i południowo-zachodniej Rosji.

 

     Sierść koziorożca kaukaskiego przyjmuje barwy od szarawej do kasztanowej. Boki są jaśniejsze od grzbietu, nogi ciemnobrązowe. Zwierzęta te mierzą od 120 do 165 cm, ważą 65 do 100 kg (samce są większe od samic). Rogi, o średniej długości 75 cm, występują u obu płci, choć u samców są dużo większe. Samce charakteryzują się niewielką bródką.

 

    Koziorożec kaukaski jest roślinożerny, żywi się głównie trawą, zimą w poszukiwaniu pożywienia może przejść do 20 km dziennie. Często liże też sól występującą naturalnie w górach. Najbardziej aktywny jest rankiem i po południu. Poza okresem godowym samce są samotnikami, samice żyją w grupach rodzinnych. W zimie koziorożce łączą się w stada liczące do 500 osobników i schodzą na niżej położone tereny.

 

    Sezon godowy koziorożca rozpoczyna się w późnym listopadzie, kończy w styczniu. Ciąża samicy trwa około 5 miesięcy, na świat przychodzi jedno, czasem dwa młode, które są karmione mlekiem przez następne trzy miesiące. Samce osiągają dojrzałość płciową w wieku 2 lat, samice  5 lat. Koziorożec kaukaski może dożyć 13 lat.

 

   Teren, na którym żyje koziorożec kaukaski obejmuje jedynie 4500 km˛, w związku z tym jest on bardzo czuły na zmiany w środowisku. Ponadto w XX w. stanowił cenną zdobycz myśliwską. W latach 90. liczebność tego gatunku oceniono na około 10 000 osobników. Głównymi naturalnymi wrogami koziorożców są wilki i rysie.

 

 

Na podstawie wikipedia.org

Zarejestruj się teraz, aby skomentować wpis użytkownika zagrozonezwierzaki.