Morświn kaliforniski - gatunek krytycznie zagrożony
Morświn kalifornijski (Phocoena sinus) gatunek walenia z rodziny morświnowatych. Jest najmniejszym z delfinów i jednym z mniejszych waleni. Gatunek rzadki, uważany za najbardziej zagrożonego wyginięciem przedstawiciela rzędu.
Ma mniejszą głowę i krótszy pysk w porównaniu z innymi waleniami, ciemnoszare ubarwienie grzbietu z jaśniejszym spodem. Płetwa grzbietowa trójkątna i znacznie wyższa w stosunku do ciała niż u innych morświnów. Zęby tego gatunku mają łopatkowaty kształt. W górnej szczęce jest ich 20 - 21 par, zaś w żuchwie 18 par. Spotykany pojedynczo lub w małych grupach. Żywi się rybami i kałamarnicami.
W 1999 roku liczebność morświna kalifornijskiego szacowano na ponad 560 osobników, jednak według danych zebranych w 2008 roku obecnie żyje tylko 250 osobników należących do tego gatunku, co oznacza spadek o ponad 56% w ciągu dekady. Największym zagrożeniem dla gatunku są przypadkowe odłowy w sieci rybackie, co spotyka szczególnie młode osobniki. Gatunek jest objęty konwencją waszyngtońską CITES.
W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów został zaliczony do kategorii CR (krytycznie zagrożony wyginięciem).
Na podstawie wikipedia.org