photoblog.pl
Załóż konto
Dodane 23 LUTEGO 2015
116
Dodano: 23 LUTEGO 2015

Panda wielka

Jedno z najsłodszych stworzeń swiata - panda wielka od bardzo wielu lat jest symbolem światowej walki o ochronę przyrody. 

     

        Na wstępie kilka informacji o samych pandach. Panda wielka zwana jest również niedźwiedziem bambusowym. Nazwa, jak można łatwo się domyślić, wywodzi się od lasów bambusowych, w których misie najbardziej lubią przebywać. Pędy bambusa to ich ulubione pożywienie, które mogą spożywać na śniadanie, obiad i kolację. Jak się okazuje, pandy muszą się sporo "naprzeżuwać", gdyż dziennie potrzebują około 40 kilogramów pokarmu, co jest naprawdę sporą ilością biorąc pod uwagę fakt, że masa ciała pandy waha się od 75 do 115 kg, a samice są lżejsze o 10%-20%.
       

      Te urocze zwierzęta można najczęściej spotkać w łańcuchach górskich położonych w prowincjach Syczuan, Gansu i Shaanxi w Chińskiej Republice Ludowej. Ubarwienie sierści jest charakterystyczne: uszy, otoczenie oczu i kończyn - czarnobrunatne, ponadto ciemne ubarwienie kończyn przednich sięga aż po linię grzbietu. Pozostała część ciała ubarwiona jest na biało. Zdarzają się, choć niezwykle rzadko, osobniki o ubarwieniu w odcieniu brązowym. Dlaczego panda posiada tak charakterystyczne i przy tym wyjątkowo piękne czarno-białe ubarwienie? Otóż natura sprawiła, że futro pandy - białe lub żółtawe z ciemnymi obwódkami, pozwala kamuflować się zwierzęciu w półcieniu bambusowego poszycia, a sierść stanowi również doskonałą ochronę przed zimnem. 


       

      Niestety misie są na już na granicy wymarcia, i to nie ze względu na brak pożywienia, ale na brutalność i nieodpowiedzialność człowieka. Z jednej strony populację drastycznie zmniejszają kłusownicy, a z drugiej inni ludzie, którzy dla swoich celów zmniejszają obszary życia pand, przez co stają się dla nich niedostępne do dalszej egzystencji. Dla ratowania pandy wielkich utworzono na terenie Chin kilka rezerwatów. Największy z nich, pełniący również rolę ośrodka badawczego, mieści się w Wolong, gdzie prowadzi się także hodowlę tych stworzeń w niewoli, przy udziale światowych organizacji. W programie ratowania pandy wielkiej biorą udział ogrody zoologiczne całego świata, nieliczne, m.in. Tokio, Paryż, San Diego, prowadzą hodowlę tych zwierząt.

 

         

             Pandy to zwierzaki niezwykle popularne. Wydają nam się puchatymi, nieco niezdarnymi niedźwiadkami bez agresji. O sympatii człowieka do pandy świadczy jej obecność w kulturze, np. stała się ona maskotką Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku, poza tym jest zwierzęciem narodowym Chin. 

 

 

 

 

 

Na podstawie wikipedia.org

Zarejestruj się teraz, aby skomentować wpis użytkownika zagrozonezwierzaki.