photoblog.pl
Załóż konto
Dodane 9 GRUDNIA 2010
18
Dodano: 9 GRUDNIA 2010

Gentry to ziemiaństwo angielskie lub inne rodziny żyjące na pewnym poziomie majątkowym nie posiadające tytułów szlacheckich

Burżuazja (z fr. bourgeoisie - mieszkańcy miast)  pierwotnie synonim mieszczaństwa, następnie ogółu przedsiębiorców i osób zamożnych. Od końca XV wieku jest to określenie górnych, zamożnych warstw mieszczaństwa. Burżuazji przypisuje się swoisty styl życia: model rodziny, upodobania, hierarchię wartości, itp.

apitalizm  system ekonomiczny oparty na prywatnej własności środków produkcji, czyli kapitału, który jest maksymalizowany przez właściciela.

Purytanizm  ruch religijno-społeczny w XVI i XVII-wiecznej Anglii, mający na celu "oczyszczenie" Kościoła anglikańskiego z pozostałości pokatolicyzmie w liturgii i teologii. Początkowo działając jako ruch wewnątrz anglikanizmu, purytanie stopniowo oddzielali się od niego tworząc odrębne wspólnoty religijne, czasem nazywane nonkonformistycznymi.

Humanizm  prąd filozoficznyetyczny i kulturowy, uznający człowieka za najwyższą wartość i podkreślający jego godność.

Rewolucja cen (inflacja monetarna)- zjawisko wzrostu cen, które od początku XVI wieku objęło całą Europę. Najbardziej wzrosły ceny produktów żywnościowych, nieco słabiej towarów rzemieślniczych, najwolniej zaś płac pracowników najemnych.

Refeudalizacja  pogłębienie, nawrót stosunków feudalnych. Proces ten dał się zauważyć na przełomie XV i XVI wieku na terenach położonych na wschód od Łaby. Dominowała tam gospodarka folwarczno-pańszczyźniana, która pogłębiała stosunki feudalne. Gospodarka ta polegała na zobowiązaniu chłopów do prac polowych kilka dni w tygodniu, za co nie musieli płacić czynszu.

Defeudalizacja  odejście od gospodarki rolnej na rzecz gospodarki kapitalistycznej czyli gospodarki towarowo-pieniężnej. Proces ten miał miejsce w XVI- i XVII-wiecznej Europie na zachód od 

Zarejestruj się teraz, aby skomentować wpis użytkownika sciaganahistorie.