photoblog.pl
Załóż konto
Dodano: 3 LIPCA 2006

Spacerownik żoliborski - cz. 2

Ten mix prawie w 3/4 dotyczy Cytadeli. Z początku nazywana była Aleksandrowską. Później warszawską. To obiekt który powstał jako represja carska po Powstaniu Listopadowym. Lokalizacją wybrał sam car Mikołaj I. Padło na dawną górę szubieniczną, na której stały stare koszary. Przy okazji wchłonięto osiedle u stóp wzgórza. Aby dotkliwiej ukarać warszawiaków musieli oni płacić za rozbiórkę dzielnicy pełnej urokliwych willi, pałacyków i sadów jak również za budowę twierdzy. Obszarowo Cytadela zajmuje powierzchnię Starego i Nowego Miasta. W 1/10 udostępniona jest publiczności. Pozostała cześć zajmowana jest przez wojsko. Na fotce po lewej stronie u góry obiekt z tabliczką zakaz fotografowania a więc nie mogę napisać co przedstawia. Na kolejnym Brama Straceń – bardzo przykre miejsce. Dawniej nazywała się Wrotami Iwanowskimi. Przez bramę tą wyprowadzano skazańców na śmierć. Miejscem pamięci stała się w latach międzywojennych. Od lat 70-tych ubiegłego wieku mauzoleum polskich rewolucjonistów i działa czy komunistycznych. Na fotce po prawej stronie u dołu jest widoczny fragment parku z lat 50. noszącego kiedyś imię Hibnera, otoczonego z jednej strony murem fortecznym. To domki ukryte w zieleni to to ulica Kaniowska na tzw. Żoliborzu oficerskim. Cudowne miejsce do zamieszkania.

Komentarze

redeyeeffect Ale bzdura z tym podpisem pod dolnym lewym zdjęciem. Park Hibnera był owszem ale nieco dalej. To wewnętrzna część Bramy Bielańskiej Cytadeli. Jedyny chyba w Warszawie przykład wpływu stylistyki egipskiej w architekturze. Aby było ciekawiej od zewnątrz brama jest neogotycka.
04/07/2006 1:07:53
Zarejestruj się teraz, aby skomentować wpis użytkownika redeyeeffect.

Informacje o redeyeeffect


Inni zdjęcia: 1434 akcentova4 / 4 / 25 xheroineemogirlxDzieciak suchy1906;) virgo123Pierwiosnki elmar... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24