Blizny - jak się pozbyć ?
Wielu blizn nigdy nie usuniemy całkowicie, jednak jest wiele sposobów na to, by stały się mniej widoczne, jaśniejsze, bardziej miękkie. Bo wiele takich "pamiątek" to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny. Blizna może swędzieć, boleć, powodować przykurcze. Warto więc zająć się tym "brzydkim problemem".
Do walki z bliznami mamy cały szereg narzędzi. Od zupełnie nieinwazyjnych, które bez recepty dostaniemy w aptece lub przygotujemy sami, po nowoczesne wynalazki wykorzystujące promień lasera i oczywiście skalpel w dłoni chirurga.
Domowe sposoby
Nie łudźmy się, że usuną blizny, ale mogą znacznie zmniejszyć ich widoczność i zmiękczyć twardą tkankę.Na świeżą ranę dobrze jest nakładać olejek z witaminą E. Można do tego celu użyć kapsułkę z witaminą. Wystarczy ją przekłuć, a zawartość rozsmarować bezpośrednio na ranę. Uszkodzona tkanka szybciej się goi, jednoczenie witamina E zapobiega powstawaniu blizn. Podobne działanie ma naturalny miód - przyspiesza gojenie i chroni przed powstawaniem blizn.
Na świeże uszkodzenia skóry, doskonałe jest także szare mydło. Większość osób, które przechodziły operacje słyszały z pewnością od swoich lekarzy, szczególnie jeśli chirurg nie jest bardzo młodym człowiekiem, że bliznę warto myć właśnie szarym mydłem. Zmniejsza napięcie wokół przeciętej tkanki, dzięki temu blizna nie rozciąga się, mniej boli podczas zrastania, a w efekcie mamy szansę skończyć z cienką, równą linią, a nie brzydkim, rozlazłym, twardym szwem.
Co znajdziesz w aptece?
Miejscem, które koniecznie należy odwiedzić, chcąc zminimalizować widoczność blizny, jest apteka. Ważne by zrobić to szybko. Na wygląd szwu najłatwiej wpłynąć w ciągu pierwszych 12 miesięcy.
Wybór kremów i maści jest bardzo duży. W zależności od wielkości blizny, rodzaju i wieku pacjenta, farmaceuta może polecić różne rodzaje. Powszechnie stosowane są maści na bazie wyciągu z cebuli, alantoiny i heparynoidu. W aptece możemy też kupić opatrunki z żelu silikonowego, czy okluzyjne zawierające sterydy. Warto też wypróbować kremy kolagenowe. O dobór odpowiedniego specyfiku dobrze jest poprosić dermatologa, ewentualnie farmaceutę.