Po raz kolejny opisuję rasę Siberian Husky po długiej przerwie!!!
Wzorzec
W pierwszym przybliżeniu prawidłowo zbudowany husky ma wygląd podobny do wilka.
Wzrost 54-60 cm (suka: 51-56 cm) w kłębie.
Waga 20-28 kg (suka: 15,5-23 kg).
Sierść bardzo gęsta z bogatym podszerstkiem, w różnych barwach i tonacjach: czarno-bała, szaro-biała, brązowo-biała, bywa również wilczasta, biała z charakterystycznym rysunkiem na pysku, (maską), najczęściej jasną klatką piersiową i brzuchem, ale bywają również psy o umaszczeniu plamistym tzw. pinto. Charakterystyczną dekoracją jest u husky efektowna kryza - grzywa z puszystej sierści na karku oraz puszysty, prawie lisi, zwinięty nad grzbietem ogon lub noszony w kształcie sierpa..
Oczy nieduże, w kształcie migdała, najczęściej w ciemnej obramówce, różnokolorowe. Najczęściej spotyka się oczy brązowe, miodowe i niebieskie, ale także różne kolory oczu u tego samego psa (np. jedno brązowe, drugie niebieskie, akceptowane przez wzorzec FCI, albo na przykład brązowe oko z wstawkami barwy niebieskiej w tęczówce).
Uszy nieduże, wysoko osadzone, zawsze stojące, pokryte gęstym futrem, również wewnątrz (najczęściej białym).
Łapy owalne, gęste włosy między palcami zapobiegające wbijaniu się śniegu między palce.
Ruch pełen wdzięku i lekkości, ze względu na swój ciężar ciała i wielkość husky jest najszybszym z północnych ras psów zaprzęgowych.
W budowie siberiana należy zwrócić uwagę na ogromne różnice w ich wyglądzie; budowie i umaszczeniu. Patrząc na posturę można je podzielić na dwie grupy: szczupłe i o mocnej budowie. Psy szczupłe, najczęściej z krótszą sierścią, charakterystyczne dla hodowli czeskiej i dla hodowli sportowych są szybsze i wytrzymalsze, nadają się więc doskonale na wyścigi psich zaprzęgów w warunkach europejskich. Psy potężne, z grubymi łapami i mocną klatką piersiową, zazwyczaj z dłuższym włosem, określane są czasami mianem typu amerykańskiego, są silniejsze ale brak im wytrzymałości, zatem na wyścigach mogą odnosić sukcesy jedynie w sprintach. Husky są psami bardzo wdzięcznymi i fotogenicznymi. Co uwidacznia się praktycznie na wszystkich zdjęciach.
Charakter
Niezależnie od budowy i pochodzenia psy rasy siberian husky są żywe, energiczne i ciekawskie, ale nie nerwowe, co widać w ich spojrzeniu i zachowaniu. Są również bardzo samodzielne, stąd trudno od nich wymagać bezwzględnego posłuszeństwa, jak od psa policyjnego, pomimo to bardzo chętnie się uczą. Oto niektóre cechy charakteru husky: Jako psy przyjazne wobec ludzi, są bardzo przymilne, wylewne w uczuciach i łase na pieszczoty. Z natury są przyjaźnie nastawione i zupełnie nieagresywne wobec wszystkich ludzi, nie tylko domowników, dlatego raczej nie spełnią oczekiwań jako psy stróżujące czy obronne. Jako potomkowie wilków, husky mają wiele zachowań psów prymitywnych: chętnie kopią jamy, które służą im jako schronienie przed upałem, w których szukają kretów i myszy, ale i korzonków, lubią obgryzać gałązki i łodygi roślin. Jako przyzwyczajone do trudnych warunków, a także do głodowania, jedzą niewiele. W domowych warunkach mają nawet tendencje do głodowania z własnej woli, objawiającą się w odmawianiu jedzenia przez 1-2 dni bez żadnego powodu. Husky są uważane za najbardziej energooszczędne psy, tzn. wymagające mało pożywienia przy stosunkowo dużym wysiłku. Ostatecznie nie można zapominać o indywidualnych dla każdego psa, osobniczych cechach i rysach charakteru, jak w całym świecie istot żywych.
I oto jest moja noteczka o Siberian Husky.