photoblog.pl
Załóż konto
Ważne!

Zdjęcie widoczne dla użytkowników posiadających konto PRO

Kup konto PRO
Pałacyk Lasockich, 5
Kategoria:
Dębniki
Dodane 4 GRUDNIA 2010 , exif
601
Dodano: 4 GRUDNIA 2010

Pałacyk Lasockich, 5

No to mieliśmy parę razy w tym tygodniu Dzień Pieszego Pasażera. Żeby było śmieszniej, na jeden z tych dni zaplanowałam sobie odbiór osobisty filmów kupionych na allegro. Oczywiście na końcu świata. Dojechać dojechałam nawet bez problemów, za to z powrotem... specjalnie poczekałam na autobus PRZYSPIESZONY 502, żeby mieć cztery przystanki zamiast ośmiu. Cóż, kiedy okazało się, że autobus przyspieszony nie fruwa, tylko też stoi w korku. Za to wczoraj wracając z Fabryki oczy me ujrzały na skrzyżowaniu pod Bagatelą dzielnych wojaków wspomagających pieszych. Czy to Hiszpania czy co, że do akcji rzucono wojsko. Podobno Hrabia Bronek wezwał Jaruzelskiego na pomoc... no i te koksowniki na ulicach... zaczynam się bać 13-go.


W międzyczasie Derechcja urządza armagiedon na Fabryce: pakujemy do pudeł cały dobytek w oczekiwaniu na hasło CO DALEJ. Nikt nic nie wie, a ona ma wizję. Podobno. Istnieją jednak poważne wątpliwości, czy ona rzeczywiście ogarnia całą kuwetę. Ja tam założę się, że kiedy już zainstaluję się na nowym miejscu, nie będę miała przez tydzień co najmniej telefonu czy internetu czy tam dostępu do prądu nawet, bo nikt o tym nie pomyślał, żeby odpowiednio wcześniej wezwać techników. Nikt w tym wypadku oznacza samą Derechcję, bo my, biedacy-najemni pracownicy, nie mamy wszak pojęcia, co ona knuje.


Niby już nic nie powinno dziwić, ale jednak... zdziwiłam się lekko, gdy Mamusia oznajmiła mi, że jedna taka córka jej byłego szefa, która mieszka od lat w Anglii, a przyjeżdża odwiedzać ojca i przy tej okazji wpada do mojej Mum (mieszkali kiedyś w sąsiedztwie) - bardzo prosiła, żebym się z nią skontaktowała. Zostawiła adres mailowy. Do niczego mi ta znajomość nie jest potrzebna - prawdę mówiąc, w szkolnych czasach nawet sobie cześć nie mówiłyśmy, ona była parę lat starsza, potem nigdy w życiu jej nie widziałam, a teraz nagle tak jej bardzo zależy. Nic dobrego z tego nie może wyniknąć, pewnie chce mieć metę w Krakowie albo co, myślę ze zgrozą, no ale nic, piszę, skoro rzekomo tak prosiła. Podpisuję się samym imieniem, ale w temacie daję MAIL Z KRAKOWA no i bredzę coś, że Mama mi adres przekazała, że tyle lat minęło i takie tam bery. Mija kilka dni i cóż przychodzi w odpowiedzi?
- My się skądś znamy?
No ręce opadają. Nie odpisuję.

A dziś - za oknem tuman od śniegu i mgły, więc spójrzmy raz jeszcze na niebiesko-zielony widok: romantyczna wieża pałacu Lasockich wygląda spośród drzew.

Co się tam działo po wojnie? Gospodarowało tu Miejskie Przedsiębiorstwo Zieleni, które zdewastowało pałac, przebudowując go w 1955 roku dla swoich potrzeb (celów mieszkalnych i socjalno-biurowych), a w miejscu ozdobnego ogrodu stawiając zespół szklarni. Zamurowano niektóre okna oraz zlikwidowano balkon od zachodniej strony.


Na początku lat 80-tych zrodził się projekt przejęcia obiektu przez Kombinat Przemysłowo-Rolny "Igloopol" z Dębicy i przeznaczenia go na cele wystawienniczo-recepcyjne. Związany z tym projektem zamysł konserwatorski przewidywał przywrócenie budowli wyglądu z końca XIX wieku oraz zrekonstruowanie układu wnętrz z około 1880 roku. Jak pisał Marek Żukow-Karczewski w artykule w Echu Krakowa z dnia 25 IV 1990 roku - pałac był ciągle poddawany zabiegom rewaloryzacyjnym. No, takie liczące sobie dziesiątki lat rewaloryzacje to była nasza specjalność. Firma zdołała jeszcze wybudować na działce hotel pracowniczy na 40 miejsc i... padła. Następna wzmianka w Echu Krakowa z 30 I 1996 roku mówiła, że od kilku lat pałac pozbawiony jest opieki.


Wreszcie działkę przy ul. Tynieckiej wraz z pałacem kupiła od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa firma Hydrotest. Władze przedsiębiorstwa specjalizujące się w inwestycjach wodnych uznały, że ulokowanie siedziby tuż nad Wisłą dobrze podkreśli jego wizerunek. Hydrotest wyremontował zabytkowy pałac i postanowił zmodernizować oficynę. Ze starego budynku zostały tylko fundamenty, nawet zawilgocone ściany trzeba było wymienić. Powstał nowoczesny budynek za stali i szkła, połączony z pałacykiem 16-metrowym podziemnym tunelem. Jest on doświetlony dzięki wyprowadzonej na zewnątrz szklanej kopule. Na dachu nowego obiektu umieszczono taras, z którego roztacza się nie przesłonięty niczym widok na Wawel, położony po drugiej stronie Wisły klasztor sióstr Norbertanek i ogród.

Aby podkreślić "wodny" wizerunek firmy, na jednej ze ścian zewnętrznych zainstalowano szklaną taflę poprowadzoną od fundamentów aż do dachu. Kształtem przypomina ona zaporę wodną; mają po niej płynąć strumienie wody.

Źródła:
1/ Artykuł Marka Żukowa-Karczewskiego Pałac Lasockich w Echu Krakowa z 25 IV 1990 roku
2/ Artykuł Juliana Zinkowa W pałacyku Gumplowiczów i Lasockich w Echu Krakowa z 30 I 1996 roku
3/ Artykuł Stal, szkło i woda, podpisany AleN, w Gazecie Wyborczej z 21 VII 1999 roku

Za tydzień przechodzimy do Parku Dębnickiego, a dziś jeszcze zagadki. Skoro potrąciliśmy temat rewaloryzacji, pójdźmy w tym kierunku.
Po pierwsze, JAK NAZYWA SIĘ PEWNA SPOŁECZNA INSTYTUCJA POWOŁANA W 1978 ROKU DO OPIEKI NAD ODNAWIANIEM ZABYTKÓW KRAKOWA?
KTO BYŁ JEJ OJCEM?
I GDZIE Z ZWIĄZKU Z TYM OJCOSTWEM MA UFUNDOWANĄ TABLICĘ PAMIĄTKOWĄ W KRAKOWIE?
JAKA BYŁA GŁÓWNA ZASŁUGA TEJ OSOBY?
DLACZEGO WSPOMNIANA INSTYTUCJA ZOSTAŁA POWOŁANA WŁAŚNIE W 1978 ROKU? CZEGO BYŁA NASTĘPSTWEM?

KTÓRY PISARZ BYŁ PRZEZ MOMENT JEJ PRZEWODNICZĄCYM?

KTO NIM JEST OBECNIE?


JAKIE PRZEDSIĘBIORSTWO POWSTAŁO W 1976 ROKU DO REALIZACJI REWALORYZACJI?
Dodajmy, że przedsiębiorstwo to, wbrew swojej krakowskiej nazwie, główne wysiłki koncentrowało na odbudowie... Zamku Królewskiego w Warszawie :)
W ramach unowocześniania miasta w latach 60-tych zburzono pewien zabytkowy zespół budynków koło Filharmonii, a występujący w jego obronie miejski konserwator swą odwagę przypłacił odwołaniem ze stanowiska.
CO WYBURZONO?
JAK NAZYWAŁ SIĘ KONSERWATOR?
Nawiasem mówiąc, w latach 50-tych były koncepcje: obniżenia wież kościołów w śródmieściu, które raziły nową władzę; przebudowy centrum Krakowa w konwencji socrealizmu; wyburzenia całej pierzei ul. Grodzkiej od placu Wszystkich Świętych do ul. Poselskiej - w celu rozbudowy magistratu; wybudowania monumentalnych bloków-wysokościowców na Starym Mieście; w Nowej Hucie planowano zniwelować kopiec Wandy.


Na poprzednie zagadki odpowiedzieli: Anmari, Adalibra, Nadjamfotos, Ascaro i Gosiaczkowo.

Komentarze

Photoblog.PRO judgaf Sloneczko dodaje dodatkowego uroku temu miejscu :-)
11/12/2010 11:52:21
dolphin przepięknie w kadrze ^^
11/12/2010 11:27:50
saxony3 Pewno jakaś pomroczność jasna ją dopadła ;)

Kto zgarnął wynagrodzenie za tak interesujące koncepcje urbanistyczne? A jak się stało, że szczęśliwie nie wcielono ich w życie?

miłego dnia!
09/12/2010 9:37:13
~ampoule też bym nie odpisala...
08/12/2010 20:24:25
~hanula1950 Fajna historia z @, chyba ktoś kogos chciał uszczęśliwić na siłę. Zapraszam do siebie na zdjęcia z sobotniej warszawskiej imprezy. Pozdrówka.
08/12/2010 13:06:08
mgnienia Kupiłam czapke na Nowym Kleparzu. Jacy tutaj uprzejmi ludzie...
07/12/2010 15:10:47
~ascaro Nie narzekaj na koksowniki, bo wczoraj uratowały mi życie, gdy dwadzieścia minut czekałem na 4. na Placu Centralnym :)
05/12/2010 19:09:34
taliesin Kompletna beznadzieja jaki komunizm miał stosunek do Historii... moje rodzinne miasto niestety tego boleśnie doświadczyło ;(
05/12/2010 18:43:25
sprawymiasta Jest nadzieja, że kapitalizm tych mrozów nie wytrzyma:)
05/12/2010 13:43:02
wiosnaa Wieza sliczna.)))) Milo, jak zawsze, sie Ciebie czyta. No i masz nadal wesolo w Fabryce!!!))))
Pewnie ciezko Ci teraz w tym sniegu.....pamietam jak go lubisz. Ja mam zapasy kwiciste dosc duze., jak co roku.))))) Pozdrawiam bezsnieznie nadal. Nawet mam dzisiaj na plusie!!)))))) Pewnie ten cieply prad zatokowy sobie o nas przypomnial.))))))) Pozdrawiam cieplo.))) No a takie znajomosci to i mnie sie przytrafiaja.))))))
05/12/2010 9:00:47
~dfgdgf http://c-style.pl/konkurs/?pid=52&r=1 - zaglosuj na sexy Pania numer jeden < 3
04/12/2010 22:01:04
~peace http://szerlok.pl/nakarm_psa/ranking/ - nakarm za darmo psa !!! dziękuję.
04/12/2010 21:27:20
~adalibra To na dobry początek: w 1978 r. utworzono Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. A dokładnie 18 grudnia powstanie SKOZK ogłoszono na Wawelu. Na czele komitetu stanął przewodniczący Rady Państwa Henryk Jabłoński (ależ to zdanie ma ton z tamtej epoki ;)
W 1990 przewodniczącym komitetu został Stanisław Lem.

I tyle na razie - idę odśnieżać :]
Czy w Krakowie też jest dziś tak słonecznie? Nie cierpię zimy, nawet malowniczej i jakoś nie mogę się nią zachwycać. Trzymaj się ciepło :)
04/12/2010 12:12:26
przewodnikpokrakowie Niestety, nie tylko nie jest słonecznie, ale wisi paskudna mgła. No, jest biało :)
04/12/2010 12:15:58
~adalibra W takim razie dużo słońca życzę :) U mnie było dziś przepięknie (nawet to odśnieżanie nie było takie złe, chociaż i tak teraz czuję wszystkie mięśnie, coż, to ponad 100 m drogi) potem zrobiłam małą sesję fotograficzną w zaspach.
Pozdrawiam ciepło :)
04/12/2010 20:49:36

rustin Z tego tygodnia ja zapamiętam tylko dzień darmowego pasażera, korki krakowskie obserwowałem tylko idąc na uczelnię i spacerując parę razy w stronę Rynku. Współczuję, bo jak ja miałbym się gdzieś dostać przez ostatnie kilka dni autobusem, to chyba bym padł nerwowo.
Co do tej "córki byłego szefa", bo nie wiem jak ją nazwać, to ja się tylko pytam w takich sytuacjach, skąd się tacy ludzie biorą.
Pałacyk Lasockich muszę obejrzeć na własne oczy w końcu ;)
04/12/2010 20:03:55
makafi Pięknie wygląda od tej strony...
Ale ta Derechcja wymyśla...
04/12/2010 19:46:23
mgnienia A ja w końcu poznam Krakow, bo wstyd, że nigdy tam nie byłam...wstyd, nie?
:)
04/12/2010 19:33:59
nadjamdwa To o czym piszesz w ostatnim akapicie wymyślały pewnie takie same móżdżki jak Twojej "ideobogatej " Derechcji.
04/12/2010 18:21:23
danikr Lubię ten zakątek Krakowa :)
04/12/2010 18:15:52
nicodeme 8 września 1978r. historyczne centrum Krakowa zostało wpisane na pierwszą, liczącą zaledwie 12 pozycji listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.
16 października świat obiegła wiadomość, że arcybiskup Krakowa Karol Wojtyła został papieżem.
Sądzę, że te wydarzenia miały wpływ na powstanie SKOZK.
Dnia 18 grudnia 1978 roku ogłoszono na Wawelu powstanie Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, na czele którego stanął przewodniczący Rady Państwa PRL Henryk Jabłoński.
04/12/2010 18:13:19
nicodeme Stanisław Lem został 14 lutego 1990 r. powołany na stanowisko Przewodniczącego SKOZK. Dzięki jego autorytetowi społeczny ruch odnowy zabytków Krakowa okrzepł w wolnej Polsce jako instytucja obywatelska, łącząca ponad podziałami politycznymi działaczy społecznych, ludzi nauki i kultury, historyków sztuki i konserwatorów zabytków. Funkcję Przewodniczącego SKOZK pełnił do maja 1991 r.
Frańciszek Ziejka został powołany dnia 18 kwietnia 2005 r. przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiegi na stanowisko Przewodniczącego SKOZK, pełni tę funkcję do dziś dnia.
04/12/2010 18:07:58

Informacje o przewodnikpokrakowie


Inni zdjęcia: Młoda magnolia kwitnie... halinam1434 akcentova4 / 4 / 25 xheroineemogirlxDzieciak suchy1906;) virgo123Pierwiosnki elmar... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24