Znacie to?
Teoria jest wtedy, kiedy wszystko wiemy, ale nic nie działa.
Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, ale nikt nie wie dlaczego.
U nas na Fabryce łączy się teorię z praktyką. Tu nic nie działa i nikt nie wie, dlaczego :)
U nas na Fabryce, gdy wyświetlamy film, słychać doskonale wszystkie dźwięki, śpiew ptaszków, szelest drzew, muzykę... tylko aktorzy poruszają niemo ustami. Zero ludzkiej mowy.
U nas na Fabryce włącza się o poranku alarm i wyje przez 20 minut - dopóki o 9.00 nie wejdę i go nie wyłączę. Pan Ochroniarz w tyn czasie tylko bezradnie patrzy, ewentualnie wydzwania na komórkę do Derechcji, który odpowiada EIN MOMENT, BITTE. Nawiasem mówiąc, słyszałam ten alarm już od przystanku tramwajowego, a po drodze spotkałam jeszcze zaprzyjaźnioną Siostrzyczkę:
- Tam u Was alarm wyje, na Kanoniczej nie da się wytrzymać.
No i ktoś zadzwonił do odpowiednich służb, toteż...
U nas na Fabryce nagle ktoś mnie śmiertelnie wystrasza stukając w okno. To Straż Miejska pyta, którędy do nas się wchodzi.
U nas na Fabryce Derechcja włącza farelkę i szlag trafia całą elektrykę.
U nas na Fabryce po awarii elektryki nie działa sieć wewnętrzna, a Derechcja, która nie pojęła od 2 lat, że każdy pracuje na własnym komputerze, a sieć wewnętrzna służy do PRZECHOWYWANIA plików, które mają służyć wszystkim, znajduje się bez pracy. Bo ona ciągle wszystko ładuje na ten wspólny dysk, a u siebie nic nie trzyma. Jak ja lubię tę pracę, u nas zawsze coś się dzieje :)
A w Krakowie tak ogólnie co się dzieje? Nic, stara bida. Po kryjomu burzą co się da i budują apartamentowce, nie? Spieszmy się utrwalać to, co JESZCZE STOI...
Co prawda miałam teraz pokazać Jajozbiornik, ale wiecie co? Może jeszcze kiedyś znajdę jakieś materiały na jego temat, to wtedy będzie :)
A dziś urocza chata z sąsiedztwa. Krowoderska chałupa. Niedobitek taki. Bowiem "siedemset lat istnienia Krowodrzy nie spowodowało tak wielkich zmian, jak ostatnie pięćdziesięciolecie. W tym bowiem czasie miejsce sielskiego krajobrazu kulturowego zajął w ogromnej mierze chaos urbanizacyjny, nowe arterie komunikacyjne oraz bezładnie rozrzucone blokowiska rozpleniły się na całym obszarze, zwłaszcza na północ od torowiska kolejowego. W niepamięć poszły wiekowe tradycje topograficzne dawnej wsi. Nawet po tak ważnym czynniku dla wielowiekowego rozwoju tradycji subregionu krakowiaków-ogrodników - Młynówce Królewskiej - pozostał ledwo ślad." - pisał Janusz Bogdanowski w 2000 roku.
Nazwa Krowodrza funkcjonuje od wieków, choć różne było jej znaczenie na przestrzeni dziejów.
Od XIII do początków XX wieku była to podkrakowska wieś, a od 1910 roku jedna z dzielnic Wielkiego Krakowa.
Najstarszą wzmiankę o Krowodrzy znajdujemy już w Akcie Lokacji miasta Krakowa z 1257 roku. Dokument ten wymienia Krowodrzę jako wieś leżącą na terenie nowolokowanego miasta.
Natomiast Jan Długosz podaje, że biskup krakowski Iwo Odrowąż hojnie uposażył założony przez siebie w 1220 roku szpital we wsi Prądnik Biały, oddając sprowadzonym do jego obsługi zakonnikom-Duchakom kilka okolicznych wsi, między innymi Krowodrzę. Na tej podstawie Duchacy użytkowali wieś. Również miasto rościło sobie prawo do Krowodrzy na podstawie dokumentu lokacyjnego i w ten sposób rozpoczął się trwający przez wieki spór o przynależność wsi. Dopiero król Zygmunt III Waza ostatecznie rozstrzygnął w 1617 roku: wieś została przysądzona kanonikom św. Ducha.
Duchacy dali wsi samorząd: był wójt i ławnicy. Krowodrza posiadała również swoją pieczęć. KTO WIE, CO ONA PRZEDSTAWIAŁA?
Mieszkańcy Krowodrzy mieli pola i łąki, toteż ich głównym zajęciem była praca na roli, hodowla bydła i warzywnictwo. Wielu krowodrzan miało konie i trudniło się wozactwem. Dla zakonu Duchaków wieś była zapleczem gospodarczym. Mieli oni tam dwór i folwark, a także młyn, browar i karczmę.
Źródło: Z dziejów Krowodrzy pod redakcją Małgorzaty Niechaj
A teraz zagadeczki:
OD CZEGO POCHODZIŁA NAZWA WSI?
Linia kolejowa przechodząca przez Krowodrzę została w 2 połowie XIX wieku zabezpieczona szeregiem umocnień Twierdzy Kraków, m.in. powstał Fort Krowodrza. CO DZIŚ ZNAJDUJE SIĘ NA JEGO MIEJSCU?
W CO ZOSTAŁ PRZEKSZTAŁCONY DAWNY FOLWARK SZPITALNY?
JAK NAZYWANO KROWODERSKICH MURARZY?
JAKĄ BUDOWLĘ UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ ZLOKALIZOWANO NA KROWODRZY W LATACH 30-TYCH XX WIEKU?
Na poprzednie pytania odpowiedziały: Jitka i Elenuke.