Nie masz dobrych uczynków. Wszystko się obróci przeciwko tobie. O 20.00 puk puk żona zboka. Z siateczką. Czekolada i ptasie mleczko. To ja chciałam zrobić dobry uczynek, a w nagrodę mam kolejne dwa centymetry w biodrach?? Więcej się na to nie nabiorę!
Postanowiłam to ptasie mleczko odespać, ale ta franca ochroniara obudziła mnie o 10.00. Kto jej dał mój telefon?? A dzwoniła, bo jej się najwyraźniej nudziło samej. Otóż jeszcze nikt się w robocie nie pojawił :)
Zepsuła mi caly poranny wypoczynek, bo zanim doleciałam do telefonu, zdążyłam sobie wyobrazić szereg katastrof w szkole u Córuni (no bo kto by dzwonił w środku tygodnia o 10.00). Co za cholera, no.
To teraz na szybciaka kolejne zdjęcie z cyklu COŚ MI WYJRZAŁO ZZA MURU.
Wyjrzał kościół śś. Piotra i Pawła i nic dziwnego, jego potężna bryła zwieńczona wysmukłą kopułą stanowi jeden z głównych akcentów w panoramie Krakowa. Jeszcze silniej zaznaczała się ta rola jako dominanty w ubiegłych wiekach, kiedy to rzadka i niska zabudowa przedmieść nie przesłaniała - jak dziś - widoku na miasto. Kościół wzniesiony przy ul. Grodzkiej obok romańskiego kościoła św. Andrzeja, nadal kontrastuje skalą z sąsiednimi budynkami.
Gdy rozpoczynano prace przygotowawcze, ekspertem budowlanym był architekt-jezuita Józef Britius (Bricci, Brizio) - Włoch czynny w Polsce od 1575 roku.
CO MIĘDZY INNYMI WYBUDOWAŁ W JAROSŁAWIU I LUBLINIE?
Britius wykonał parę projektów nowego domu profesów przy ul Grodzkiej, przesłanych następnie do Rzymu do zatwierdzenia przez generała zakonu. Kościół wzorowany jest na świątyni Pana Jezusa (Il Gesu) w Rzymie. Był to główny kościół jezuitów i należał do najwyższych osiągnięć architektury europejskiej tego czasu, toteż był wzorcem w pełni zasługującym na naśladowanie.
KTO ZAPROJEKTOWAŁ BRYŁĘ RZYMSKIEGO KOŚCIOŁA, A KTO JEGO FASADĘ?
Projekty Britiusa nie zachowały się, przypuszcza się jednak, że ostatecznie zatwierdzony do realizacji projekt krakowskiego kościoła wykonał główny architekt zakonu jezuitów - Giovanni De Rosis. Było to tym łatwiejsze, że De Rosis sam kierował budową rzymskiego kościoła.
W 1597 roku nastąpiło uroczyste położenie kamienia węgielnegoi rozpoczeto zakładanie fundamentów. Pracami kierował Britius. Budowa postępowała szybko i gdy 2 lata później Britius wyjechał na stałe do Włoch, mury światyni wyciągnięte były już dosyć wysoko.
Wówczas objął kierownictwo prac drugi Włoch, architekt-jezuita Jan Maria Bernardoni, czynny w Polsce od 1583 roku.
CO BYŁO JEGO GŁÓWNYM DZIEŁEM W POLSCE?
Budowę w Krakowie prowadził Bernardoni aż do swojej śmierci w 1605 roku. Kościół był wtedy niemal gotowy w stanie surowym: brakowało jedynie kopuły i częściowo sklepień.
Wczoraj odpowiedzieli na pytania Prooban i Tartuffe. Kto da więcej?
Aha, a pytanie główne jest: CO TO ZA BUDYNEK PO PRAWEJ?