photoblog.pl
Załóż konto
Ważne!

Zdjęcie widoczne dla użytkowników posiadających konto PRO

Kup konto PRO
Kleparski ustrój, cz. 1
Kategoria:
Kleparz
Dodane 4 KWIETNIA 2008 , exif
229
Dodano: 4 KWIETNIA 2008

Kleparski ustrój, cz. 1

Wsiadam rano do tramwaju, a tu płynie z głośników aksamitny głos:
- Dzień dobry państwu. Nazywam się Anna Dymna i mam dziś przyjemność towarzyszyć państwu w podróży tramwajem po moim ukochanym Krakowie. Gorąco pozdrawiam i życzę szczęścia.
A potem to już tylko Następny przystanek: Urzędnicza oraz Chcesz zmienić świat, wpłać 1 procent swojego podatku na moją fundację.
Oznajmiam, że jak tylko usłyszę jadąc do roboty, że W TESCO ZROBISZ NAJLEPSZE ZAKUPY - wysiadam! I chodzę na fabrykę piechotą. To mi tylko na zdrowie wyjdzie (zwłaszcza w krakowskim klimacie). Ale ale. Ćwiczyłam już PIĘĆ RAZY i wczoraj miałam wrażenie, że luźniej w spodniach było. Córunia co prawda puka się w głowę, ale ja swoje wiem.  Tak samo wiem, że coś ściemnia z symbolami pierwiastków do nauczenia się. Twierdzi, że pani wypisała te najważniejsze i te trzeba było wykuć. Wśród "najważniejszych" ani śladu na przykład ołowiu (Pb, nawiasem mówiąc), za to jest BERYL i LIT. Pogięło ich czy co?
Skąd o tym wiem? Tak, miałam wczoraj napad rodzicielskiej troskliwości i odpytałam o lekcje.
Przyrzekam, że to się więcej nie powtórzy, Wysoki Sądzie.
Wyczerpana po tym doświadczeniu wstałam godzinę później, teraz jestem spieszona, ale jutro... ho ho... jutro to sobie obiecuję, że pośpię...

 

A dziś kawałek Kleparza. Takie obrazki też tam można zobaczyć.
No i opowiemy sobie o ustroju dawnego miasta Kleparza. Pamiętamy, że lokowano je w 1366 roku - na prawie magdeburskim. MIeszczanie kleparscy mieli posiadać te same prawa co i krakowscy. Poprzednio osada kleparska miała własną jurysdykcję, sprawowaną przez wójta i ławników. Po lokacji przez Kazimierza Wielkiego wójt nadal pozostawał jako reprezentant władzy królewskiej w zakresie wymiaru sprawiedliwości, zarówno w sprawach cywilnych jak i karnych. Wójt stał na czele ławy sądowej, złożonej z kilku ławników. Do 1421 roku wójtów kleparskich mianował król.

 

Wkrótce po lokacji powstała rada, w której rękach spoczywał zarząd miasta. W skład rady wchodziło w XV wieku 6 rajców oraz 6 rajców tzw. starych - czyli z poprzedniej kadencji. Razem więc rada miejska Kleparza liczyła 12 członków. Rajcy byli corocznie mianowani przez wielkorządcę krakowskiego.
GDZIE REZYDOWAŁ WIELKORZĄDCA?
Zazwyczaj jednak mianował on tych samych obywateli, co sprawiało, że wykonywali oni obowiązki radnych po kilka lat z rzędu. Jeden z rajców zostawał burmistrzem (proconsul). Przewodniczył on radzie przez kilka tygodni, a potem urząd obejmował inny rajca.
Ciekawe, czy był to taki środek zapobiegający korupcji? Że zanim burmistrz zdążył się nachapać, to już przestawał nim być?

 

Rada reprezentowała miasto na zewnątrz, zarządzała jego majątkiem, uchwalała ustawy obowiązujące mieszkańców... NO, JAK SIĘ TAKIE USTAWY NAZYWAŁY?
Dbała także o porządek w mieście i troszczyła się o bezpieczeństwo. Uchwały były uchwalane przy współudziale starszyzny cechowej i podlegały zatwierdzeniu królewskiemu. Rada obowiązana była trzymać w bezpiecznym miejscu przywileje otrzymane przez miasto, jak również zabiegać o nowe, które by przysparzały mu korzyści.

 

Z początkiem XV wieku rada miejska postanowiła wykupić wójtostwo. W 1404 roku król Władysław Jagiełło zastawił wójtostwo kleparskie ze wszystkimi przywiązanymi doń dochodami niejakiemu Michałowi Długiemu, zwanemu Michałem de Czirla. W 1421 roku rada zapłaciła Michałowi Długiemu należną mu od króla sumę 297 grzywien i w ten sposób miasto przejęło wójtostwo i jego dochody. Czyli od tego roku można datować wybór wójta i ławników przez radę miejską. Wybory odbywały sie zazwyczaj co roku, choć zdarzało się, że ci sami obywatele wybierani byli na urząd po kilka lat z rzędu - nic dziwnego, bowiem sprawy sądowe wymagały przecież znajomości praw i ich stosowania, co wymagało dłuższej praktyki.

 

Jeszcze o tych sprawach będzie jutro. Teraz tylko ostatnie pytanko: CZY POSPÓLSTWO MIAŁO JAKIKOLWIEK GŁOS W RZĄDACH?
oraz bonus dla krakusów: FRAGMENT JAKIEGO BUDYNKU WIDOCZNY JEST NA ZDJĘCIU?

 

Troj69 i Deodato i Omeggi wyszlifowali bruki. Bzapiski dołączyła cudny inserat z Czasu. Prooban spał.
Ach, jeszcze muszę triumfalnie donieść, że wczoraj było 1106 wejść na stronę :)

Komentarze

romanratka Chyba poranne słońce wówczas świeciło.

Pozdrawiam.
04/04/2008 21:44:51
~deodato Dziś na zakończenie dnia wszedłem i zobaczyłem jak wiele nas łączy. Otóż i ja słyszałem wczoraj po raz pierwszy Annę Dymną i jej prośbę o 1 % na fundację. Uśmiechnąłem się pod nosem, bo właśnie jechałem do urzędu skarbowego z rozliczniem ubiegłorocznym, gdzie przekazałem ten procent na fundację Mimo Wszystko Anny Dymnej. Co do Tesco to ja nie mam zastrzeżeń i tam robię zakupy, zwłaszcza, że to centrum na Polskę, przy ul. Kapelanka. Co do wiedzy, to zdjęcie przedstawia uroczą kamienicę vis ŕ vis kościoła Św. Floriana, na rogu ul.Warszawskiej i Św. Filipa. A co do ustaw, to czy przypadkiem nie nazywały się "radzieckie"?
04/04/2008 21:04:58
Użytkownik usunięty to przez to co wczoraj napisałem ten rodzicielski napad? ja też sie dziś kapnołem, że mam spodnie za luźne ^^
04/04/2008 19:43:17
rrav Mnóstwo schodów! I to bardzo wąskich, acz wysokich, ale warto było wejść :)
04/04/2008 17:26:52
Użytkownik usunięty aż ci zazdroszczę tak pięknego miasta ....tyle bajkowych domów że za każdym razem jestem zachwycona....
a co do pierwiastków to i u nas dzieciaki miały sie uczyć na razie tylko wybranych....zmusiłam mojego synusia do tego he he he
04/04/2008 16:25:08
rafciorafcio To aż tak żle działa na Ciebie TESCO. Sama reklama w TV mówi:"TESCO - DLA CIEBIE, DLA RODZINY"
Ruch to zdrowie...
Ja symbole pierwiastków mam już za sobą i berylu, litu itp. sie nie uczyłem, tylko te podstawowe... Jednakże wolałbym się uczyć wszystkich symboli niż tego co teraz....aaaaa

Spoko fotka...
Pozdrawiam...
04/04/2008 12:41:31
fotoedo O, faktycznie literówkę zrobiłem w stallach :D
Co do lekcji, to u nas też czasem przy sprawdzaniu "co zadane" okazuje się, że jednak było coś więcej, niż zwyczajowe "nic".
04/04/2008 12:25:31
~warszawa78 Pewnie, ze w Tesco nie zrobisz najlepszych zakupów - najlepsze zakupy zrobisz w Carrefourze. Jjestem maniakiem hipermarketowy, więc mam w tym doświadczenie i wiem, co mówię :))
04/04/2008 11:16:04
soemi ja też wczoraj wisadam pod bagatela. mp3 i słycham muzyki ale tu coś jest nie tak.. dochodzi mnie łos kobiety... co jest- pomyślałam... przystanki zapowiada kobieta, jakaś nowość... spoko... slycham dalej muzyki i tez jakies dziwne texty idą... ale nie wiedziałam, ze to Dymna. dopiero dzisiaj na stronie mpk sie dowiedziałam. podobno maja włąśnie nam zapowiadac przystanki znani krakowscy artysci :) fajnie :)
04/04/2008 10:50:54
Użytkownik usunięty "tesko dla ciebie dla rodziny"

buhahahaha

ćwicz ćwic :) ja już zrzuciłem 10 kilo .. jeszcze pół i KONIEC
wreszcie sie piwka napije do woli ;)
04/04/2008 10:43:33
feelglue Bardzo uroczo ;))

Zapraszam do mnie__________[*]__
04/04/2008 10:23:16
~tartuffe Nie słysze niczego w tramwaju ;p rano śpię...
04/04/2008 10:18:46
~prooban mieszkaniem Wielkorządcy Krakowa były trzy komnaty na parterze Zamku Królewskiego na Wawelu, od których - jak w 2006 roku pisała nasza droga przewodnikpokrakowie - rozpoczyna się zwiedzanie tegoż :))

:D
04/04/2008 9:39:17
wiosnaa Wysiasc dwa przystaniki od Fabryki to juz pare centymetrow !!!

Powodzenia zycze.!!

Wiosna
04/04/2008 9:37:53
nadjam Mówią: szukajcie a znajdziecie.
Mnie się to niestety nie udało.
Nie znalazłam nic sensownego , co mogłoby stanowić odpoiwedś na którekolwiek żytanie.


Re, dziewczyna ma racją.
Kiedyś, po śmierci" onego pytałaś mnie o coś. wtedy byłam zbyt głupia, by to pojąć.
Teraz wiem dużo więcej i dziewczynę popieram.
04/04/2008 9:36:57
starsza Gdybym wiedziała to bym odpowiedziała ....tylko się możesz cieszyć z tego że tylu ludzi tutaj zagląda , bo warto - zawsze coś ciekawego ,można tutaj znaleść , poczytać , przecież to kawał histori a nie wszyscy ją tak dobrze znają jak ty......
pozdrawiam.
04/04/2008 9:32:07
~prooban znalazło się o pospólstwie:

teoretycznie wszyscy obywatele posiadający prawa miejskie krakowskie byli równi wobec tegoż prawa i tworzyli pospólstwo. niemniej wobec potęgi patrycjatu ogół pospólstwa musiał toczyć ze zmiennym szczęściem walkę o swoje zagrożone prawa.

:D
04/04/2008 9:30:26
sprawymiasta Czytasz te kryminały, więc ołów na pociski wydaje Ci się kluczową substancją.
04/04/2008 9:24:51
~prooban witam serdecznie "na szlaku historii" :))

miejskie ustawy wydawane przez Radę zwane były wilkierzami :)

:D
04/04/2008 9:22:52
dariamiranda To już wiesz dlatego tyle ludzi w tramwajach nosi słuchawki w uszach ;)
A co do chemii - jak odpytywałam niedawno z pierwiastków mojego "ucznia" to dozakreślałam mu tam te co uważałam ja za ważne- zaszkodzić mu nie zaszkodzi :D
04/04/2008 9:14:55

Informacje o przewodnikpokrakowie


Inni zdjęcia: 1434 akcentova4 / 4 / 25 xheroineemogirlxDzieciak suchy1906;) virgo123Pierwiosnki elmar... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24