Korzystając z pięknej pogody poszłam na spacer. Ale wiecie, jak się ma depresyjkę, to nawet spacery są do de. Więc dla odmiany zahaczyłam o galerię. Sztuki odzieżowej. Po raz kolejny wypadło mi stwierdzić, że nie wiadomo dla kogo oni takie paskudztwa szyją, no ale dobra. Co innego było wstrząsem: przymierzalnie. To źródlo wszelkiego zła, czarnej rozpaczy bądź melancholii, zależy w jakim kto jest usposobieniu. Lustra w przymierzalniach deformują ciało ludzkie w potworny sposób! Ja przecież nie jestem aż taka gruba!
Wróciłam do domu z mocnym postanowieniem: ĆWICZYMY! Mam kartkę z zestawem ćwiczeń na brzuch z ciężarkami. Za to nie mam ciężarków. I tu stwierdziłam wreszcie przydatność Kościołów Śródmieścia! Po jednym tomie w każdą rękę i do dzieła! Wykonałam cztery ćwiczenia po 15 razy i stwierdziwszy zgon, poszłam się kąpać. Dziwna sprawa! Nic mi nie ubyło! To ja nie wiem, jaki to ma sens?
Tak więc zaczynam ten nowy tydzień pogrążona w rozpaczy. Niczym cmentarne nagrobki Korpala. Bowiem dziś rocznica śmierci Michała Stefana Korpala, kamieniarza krakowskiego.
Jego dzieła zna każdy krakowianin, ogląda je bowiem często. On to właśnie był autorem szeregu popiersi wybitnych Polaków ustawionych w parku Jordana. Było ich niegdyś łącznie 40, dłuta różnych rzeźbiarzy, pozostało tylko kilkanaście. Owa galeria pomników stanowiła dla wielu pierwszą poglądową lekcję historii naszego kraju.
To również Korpal odkuł w kamieniu pomniki króla Zygmunta Augusta i Jana III Sobieskiego ustawione w Ogrodzie Strzeleckim oraz zaprojektował i wykonał ustawiony tamże pomnik mieszczanina Marcina Oraczewskiego.
Jego dziełem są dziesiątki rzeźb, płaskorzeźb, ozdób i epitafiów na fasadach krakowskich kamienic i kościołach. Na Cmentarzu Rakowickim wiele grobów zdobi posąg lub medalion jego autorstwa. Są to między innymi: Anioł wiecznego snu, Dziecko motyl, Nad urną łez, Budzący anioł, Pacholę krakowskie, Nadzieja, Anioł śmierci.
Związany był z Krakowem całe swoje życie. Przyszedł na świat 14 sierpnia 1854 roku jako najstarszy syn MIchała Adama Korpala, rzeźbiarza-dekoratora. Ojciec miał pracownię przy ul. Ariańskiej (lub Lubicz) i wykonał wiele prac na Cmentarzu Rakowickim, niewiele się jednak zachowało, bowiem używał jako materiału piaskowca.
Michał Stefan Korpal miał zaledwie 9 lat, gdy ojciec został zastrzelony przez patrol austriacki. Syn musiał natychmiast po ukończeniu szkoły podstawowej rozpocząć pracę w warsztacie rzeźbiarsko-kamieniarskim Stehlików przy ul. Lubicz 5. Przez jakiś czas studiował w Szkole Sztuk PIęknych, ale rychła śmierć matki i konieczność opieki nad młodszym rodzeństwem zmusiła go do rezygnacji z ambitnych planów.
W 1874 roku wykonał swe pierwsze duże dzieło. Był to Chrystus błogosławiący naturalnej wielkości, zdobiacy grób Heniszów.
A CO WYRZEŹBIŁ NA ZAMÓWIENIE GENERAŁOWEJ ZAŁUSKIEJ W KAPLICY KOŚCIOŁA W GRĘBOSZOWIE?
Tu trzeba dodać taki smaczek: wyrzeźbił też posąg Madonny do głównego ołtarza w tej miejscowości, ale posąg stanął w kruchcie, bowiem jako modelka posłużyła mu urodziwa dziewczyna z owej wsi, więc parafianie nie chcieli się modlić do "Maryny" :)
W latach 1874-80 przebywał we Lwowie, gdzie się ożenił i gdzie przyszła na świat córeczka Maria. W 1881 roku był już z powrotem w Krakowie, gdzie rodził mu się syn Aleksander.
Początkowo Korpal pracował w zakładzie Stehlika, rychło jednak przeniósł się do pracowni znakomitego rzeźbiarza Walerego Gadomskiego. Był on docentem w Szkole Sztuk Pięknych, ale tracił stopniowo wzrok, dlatego też w tych latach wykonywał jedynie modele w glinie lub w gipsie, w kamieniu natomiast odkuwał je młodszy przyjaciel. Tak właśnie było ze wspomnianymi pomnikami królów i rzeźbą Herodiada, tak wreszcie z posągiem Piusa IX z białego marmuru.
GDZIE TEN POSĄG STAŁ POCZĄTKOWO, A GDZIE STOI DZISIAJ?
W ten sposób Michał Korpal - zawsze uczynny, ofiarny i życzliwy ludziom - przychodził z pomocą koledze dotkniętemu nieszczęściem. Opiekował się nim również wtedy, gdy niewidomy Gadomski został umieszczony w zakładzie Helclów.
O dalszych losach Korpala kiedy indziej, dziś jeszcze tylko dwa pytania:
CO WYKUŁ KORPAL W KOŚCIELE MARIACKIM?
CO MOŻNA OGLĄDAĆ NA FASADZIE TEATRU SŁOWACKIEGO?
GDZIE JESZCZE UPAMIĘTNIŁ KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO?
Wczoraj odpowiadał przy tablicy chory Prooban Znaleziciel, brawo dla tego pana!