Dziś będzie co nieco o farbowaniu włosów.
Czy można farbować zniszczone włosy?
Samodzielna zmiana koloru takich pasm jest bardzo ryzykowna. Nie chcą one bowiem przyjmować ciepłych odcieni, przez co efekt końcowy może być daleki od oczekiwanego (np. szarobury). Dlatego osłabione włosy muszą być wcześniej starannie zregenerowane, a ich najbardziej zniszczone partie mogą nawet wymagać nałożenia innego rodzaju farby. Produkt taki absolutnie nie może wtedy zawierać czystego amoniaku, a najlepiej, by w ogóle nie miał w składzie żadnych substancji amonopochodnych.
Ratunku, głowa piecze!
Jeżeli swędzenie odczuwamy podczas nakładania farby, nic złego się nie dzieje jest to naturalna reakcja, która powinna ustąpić. Jeśli jednak takie uczucie utrzymuje się, a głowa piecze coraz mocniej, należy szybko zmyć farbę. Gdy i to nie pomoże, trzeba udać się do lekarza. Pamiętajmy też, żeby zawsze przeprowadzić próbę uczuleniową, o czym przypomina każda ulotka.
Jak samodzielnie mieszać kolory?
Podstawowa zasada brzmi: kolor ciemniejszy zawsze przeważy nad subtelniejszym odcieniem. Dlatego lepiej mieszać kolory (wyłącznie produkty tej samej firmy!) na tym samym poziomie intensywności. Dzięki temu stworzymy unikalną barwę, zamiast po prostu przyciemnić jaśniejszy z dwóch wybranych odcieni. Trzeba jednak pamiętać, że farby, które kupujemy do domowego użytku, nie są tak naprawdę przeznaczone do mieszania ze sobą, a producent nie gwarantuje żadnego dającego się przewidzieć efektu takiego zabiegu.
Co zrobić, gdy po rozjaśnianiu włosy przybrały brzydki, żółty odcień?
Nieodpowiednia farba do rozjaśniania może spowodować żółte refleksy lub efekt jajecznicy na głowie. Najprostszym ratunkiem jest srebrny szampon, który lekko zniweluje złoto na włosach. Jeśli żółci jest dużo, można spróbować farby ton w ton, nakładając ją na 35 minut. Jest to jednak zawsze związane z ryzykiem niepowodzenia, bo nie każda tego rodzaju farba, nawet o tym samym odcieniu, zagwarantuje pożądany efekt. Istnieje też, niestety, prawdopodobieństwo, że uda się nam uzyskać... piękną brudną zieleń. Wtedy pozostaje tylko pójść do dobrego fryzjera, który będzie wiedział, jak zlikwidować niechciany kolor, nie niszcząc przy tym włosów.
Jakie kolory są najbardziej nietrwałe?
Z włosów najszybciej wypłukują się odcienie z dużą ilością czerwonych i niebieskich barwników, a także pochodne połączenia tych barw, czyli fiolety. Dlatego wybierając farbę o intensywnej barwie mahoniu lub bakłażana, powinnyśmy mieć na uwadze, że szybko wypłowieje i konieczna będzie częsta koloryzacja. Stopień zniszczenia włosów również ma tu niebagatelne znaczenie jeśli po latach rozjaśniania zamarzy się nam kolor z czerwonymi pigmentami, może się okazać, że będzie się wypłukiwał nawet przy każdym myciu. Wówczas lepiej wybrać odcień, w którym jest nieco mniej czerwieni, a więcej brązu.
Czy częsta koloryzacja zmienia naturalny odcień włosów?
To mit. Kolor włosów każdego z nas zmienia się z biegiem lat. Do tego dochodzi długotrwałe farbowanie, a wtedy po prostu... zapominamy, jaki był nasz naturalny kolor. Trwale zmienić barwę włosów mógłby tylko produkt, który potrafiłby wpłynąć na ich cebulki i zawartą w nich informację genetyczną. Żadna z firm kosmetycznych nie ma w swojej ofercie farby, która byłaby w stanie tego dokonać.
Czy podczas farbowania powinnam głowę przykrywać, np. folią?
Głowa nie może być niczym przykryta (np. foliowym czepkiem). Farba musi się utleniać to warunek niezbędny do tego, by zaszła prawidłowa reakcja chemiczna. Konieczny jest więc dostęp powietrza, inaczej kolor nie będzie taki, jak obiecuje producent. Poza tym skóra głowy również musi oddychać podczas farbowania, inaczej zareaguje podrażnieniem.
W jaki sposób zapobiegac uciekaniu koloru?
Jeśli po koloryzacji włosy brudzą poduszkę i ręczniki, to znak, że nie domknęłaś ich łusek, czyli... za krótko trzymałaś na nich odżywkę dołączoną do farby. Sprawia to, że kolor wypłukuje się z pasm. Dlatego powinnaś szybko nałożyć na nie preparat, który domknie łuski włosów, a więc zakończy cały proces chemiczny, jakim jest koloryzacja. Możesz kupić nowe opakowanie farby i użyć samej zawartej w środku odżywki lub nabyć taką odżywkę w salonie. Następnym razem dokładnie spłucz farbę (woda ma być zupełnie czysta) i trzymaj na włosach maskę dołączoną do opakowania nie krócej, niż podano w ulotce. Aby cieszyć się dłużej wybranym kolorem, używaj szamponów i odżywek do pielęgnacji pasm farbowanych.
Jak ochronić skórę przed zafarbowaniem?
Przed nałożeniem farby skórę wokół twarzy oraz na karku posmaruj tłustym kremem (nie zapomnij o miejscach za uszami!) dzięki temu łatwiej będzie pozbyć się śladów po niej. Miej też zawsze pod ręką waciki, którymi będziesz mogła zmywać plamy na bieżąco, nawet z pomocą zwykłego mydła i wody. Postaraj się usunąć je wszystkie, zanim zaschną i wnikną w skórę. Jeśli jednak jakieś przeoczysz, zawsze możesz później zrobić piling, który usunie pamiątki po farbie. Dlatego przed planowaną koloryzacją warto wstrzymać się ze złuszczaniem naskórka z twarzy na 34 dni.
Inni zdjęcia: Płaskowyż ? ezekh114Detal acegMonday quenPani Kos em0523Pliszka em0523Nutria em0523... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24