Jesień w malarstwie polskim
Bronisław Kolbuch 1926-2007
Urodził się na Kresach w małym miasteczku busk, niedaleko Lwowa. Zaraz po wojnie z falą repatriacji przyjechał z rodzicami na Ziemie Zachodnie do Namysłowa. Była to jego pasja życiowa, malował normalnie pracując. Wrodzone zdolności malarskie rozwijane od najmłodszych lat, wzbogacone zostały z biegiem czasu w praktyczną wiedzę oraz znajomość tajników warsztatowych.
Tajniki technik malarskich, tajniki kompozycji poznawał głębiej, gdy jeden z jego synów Grzegorz, rozpoczął w 1970-tych latach studia artystyczne na wydziale malarstwa i rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W swojej twórczości artystycznej posługiwał się różnorodną techniką: akwarelą, gwaszem, rysunkiem, ale przede wszystkim techniką olejną.
Dominującym tematem jego prac jest pejzaż wiejski. Stara, dawna wieś polska przedstawiana jest w różnych porach roku: pełnym słońca i zieleni latem, śnieżną zimą, czy też płomienną złotą, albo deszczową i mglistą jesienią. Można w tych pracach dostrzec elementy wiejskiego życia, przepojonego spokojem i sielanką. atmosferą czasu, który już dawno minął.
Był plastykiem przejawiającym dużą aktywność twórczą. W ciągu kilkudziesięciu lat namalował kilka tysięcy obrazów. Brał udział w licznych wystawach i prezentacjach zbiorowych, miał też wiele wystaw indywidualnych, najczęściej na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku, w Namysłowie, Opolu, Jeleniej Górze i Wrocławiu. Niejednokrotnie uznany i uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami. W 1983 r. otrzymał tytuł i odznakę Zasłużony Działacz Kultury nadany przez Ministra Kultury i Sztuki.
Jego prace cieszyły się i nadal cieszą się uznaniem wśród nabywców, zarówno krajowych jak i zagranicznych, głównie z Niemiec, Francji i Szwecji.
Zmarł po paromiesięcznej chorobie 18 paźdzxiernika 2007 r. w Namysłowie.