Ekskomunika
W teorii ekskomunika stanowiła wyjątkowo niebezpieczną broń, bo zwalniała poddanych z obowiązku posłuszeństwa wobec władzy. W praktyce jej skuteczność zależała od zachowania wiernych.Więcej Piastów zostało złożonych ekskomuniką niż wyniesionych na ołtarz.
1. - Henryk Brodaty został obłożony klątwą po tym jak wdał się w spór z biskupem wrocławskim Tomaszem I o naruszenie immunitetów w dobrach kościelnych
2. - Na Henryka IV Probusa klątwę w marcu 1284 r. rzucił biskup wrocławski Tomasz II Zaremba. Konflikt między księciem a biskupem toczył się latami, a zaogniał go konflikt o majątki i ziemie zajęte przez kościół po klęsce legnickiej.
3. - Bolesław Śmiały został obłożony klątwą kościelną, po tym jak wydał wyrok śmierci na biskupa krakowskiego Stanisława Szczepanowskiego.
4. - Na bolesława Krzywoustego ekskomunika została rzucona, po tym jak oślepił swojego brata Zbigniewa.
5. - Władysław Wygnaniec został obłożony ekskomuniką przez metropolitę gnieznieńskiego - Jakuba ze Żnina, z powodu odmowy zakończenia konfliktu z juniorami.
6. - Legat papieski Gwidon rzucił klątwę na Mieszka Starego i Bolesława Kędzierzawego w 1157 r. podczas wyprawy Fryderyka Barbarossy na Polskę. Bolesław musiał złożyć upokarzający hołd cesarzowi (z mieczem uwiązanym u szyi).
7. - Władysław Laskonogi - arcybiskup Kietlicz rzucił klątwę, powodem chęć uzyskania kolejnych przywilejów dla kościoła i ograniczenia władzy monarszej.
8. - Bolesław Rogatka - 3 krotnie rzucił klątwę biskup wrocławski Tomasz: w 1247 r, 1248 r., 1257 r. Konflikt między księciem a biskupem osiągnął apogeum w 1257 r., kiedy Bolesław zdecydował się porwać dostojnego hierarchę i uwięzić go na Zamku Wleń.
9. - Bolesław III Rozrzutny został obarczony 2-krotnie klątwą ze względu na nieliczenie się z wydatkami: najpierw za zwlekanie ze spłaceniem długu (1337), potem za zabór majątku kościelnego (1340). Klątwa została zdjęta dopiero na łożu śmierci, na skutek usilnych zabiegów synów.
10. - Wynikiem konfliktu pomiędzy Kazimierzem Wielkim a biskupem krakowskim Janem Grotem, była również klątwa oraz interdykt na diecezję. Purpuratowi nie podobała się królewska polityka ustępstw wobec Krzyżaków oraz zarzucał mu zbytnie obciążenie finansowe diecezji krakowskiej na rzecz państwa.
11. - Bolko V Opolski (Husyta) w 1443 r. został ukarany ekskomuniką za zajmowanie dóbr biskupich na Śląsku.
12. - Leszek Czarny został obłożony ekskomuniką przez biskupa krakowskiego Pawła z Przemiankowa na życzenie papieża Marcina IV, kiedy to pojmał biskupa i więził w Sieradzu. Konflikt w sprawie ograniczenia władzy świętej Kingi. Miał zapłacić 6.000 grzywien i spłacić w 6 lat. Później zdjęto ekskomunikę przez Pawła z Przemiankowa i biskupa płockiego Tomasza w 1284 r..
13. - Władysław Łokietek według części historyków został obrzucony klątwą przez biskupa poznańskiego Andrzeja Zarembę (opozycja wobec rządów w Wielkopolsce).