Jak obiecałam w poprzednim wpisie, ten będzie o kolejnym etapie podróży, a mianowicie o odwiedzeniu Przesmyku Śmierci w Zdbicach. Na screenie podróży istnieje też miejscowość Szwecja, ale nic tam nie było ponieważ było po drodze to zatrzymaliśmy się, żebyśmy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w& Szwecji :)
O punkcie docelowym dowiedzieliśmy się przypadkiem, biorąc udział w przygotowywaniach I Rajdu Ziemi Wałeckiej, gdyż mieszkaliśmy w jakiejś wiosce na campingu i żeby dostać się do Wałcza, przejeżdżaliśmy przez Zdbice właśnie. Przesmyk Śmierci jest oznaczony kierunkowskazem, dlatego postanowiliśmy tam pojechać.
Trafienie tam wydaje się pestką, jednak im dalej w las tym więcej drzew i to dosłownie. Wg. kierunkowskazu, jadąc od strony Wałcza za tablicą miejscowości Zdbice należy skręcić w lewo w las i& no właśnie, nie wiadomo. Droga w pewnym momencie rozwidla się i niestety nie ma żadnej podpowiedzi co dalej tutaj podpowiem, że pojechaliśmy w prawo i na szczęście był to dobry wybór, ale wcześniej były koleiny, błoto, długo długo nic, dużo brzydkich słów, chęć zawrócenia i nagle tadam, jest! Więc każdemu kto zechce tam jechać proponujemy uzbroić się w anielską cierpliwość, lub zastosować się do w/w kierunkowskazu :) Jakby ktoś chciał się tam wybrać rowerem, to powinien trzymać się czerwonego szlaku.
Jeśli chodzi o sam Przesmyk śmierci to należy on do umocnień Wału Pomorskiego. Jest to około 200 metrowy pas ziemi zlokalizowany pomiędzy dwoma jeziorami: Smolno i Zdbiczno. Pas ten był broniony niezwykle zażarcie, bowiem mieściły się tam dwa niemieckie bunkry, pola minowe, a także zasieki oraz przeciwczołgowe zapory z betonu, które do tej pory można zobaczyć na terenie Przesmyku. Zachowały się również ruiny bunkrów i fragmenty oryginalnego drutu kolczastego z zasieków przeciwpiechotnych. W tym miejscu miała miejsce ostatnia walka żołnierzy polskich i radzieckich, którzy zginęli w walce o przełamanie pozycji niemieckiej. Wg. znalezionych informacji walczyli tu żołnierze z 2 PP 4 DP oraz 207 PP Armii Czerwonej, których było ok 300, a walki trwały od 05.02. do 08.02.1945r. Kiedyś podobno była tam tablica upamiętniająca owe zdarzenie, ale najwyraźniej poszła na złom, gdyż jak my tam byliśmy to był tylko kamień.
Lokalizacja:
współrzędne: 53°20473N 16°30333E
miejscowość: Zdbice
najbliższe większe miasto: Wałcz, woj. zachodniopomorskie
J&J
KLIK, rzut powrót do wpisu na wordpress