Pod koniec XIX w narodził się film jako nowinka techniczna. Rozpowszechnił on nową formę rozrywki oraz przeniósł ludzkość do nowej formy prezentacji, oferując: opowieści, pokazy, muzykę, dramat humor i sztuczki techniczne co dało mu miano nowego medium masowego. Film dość szybko docierał do bardzo dużych grup populacji, obejmując również obszary wiejskie. Stał się również dobrem kulturalnym dla klasy pracowniczej, dzięki któremu rodziny znalazły sposób na spędzenie czasu wolnego.
Film stając się formą show biznesu, miał również zastosowanie w propagandzie, szczególnie w celach politycznych, bądź społecznych, wykorzystując jego szeroki zasięg, pozorny realizm oraz oddziaływanie emocjonalne i popularność. Jednak dzięki filmowi zaczęły pojawiać się również szkoły sztuki filmowej i narodził się ruch społecznego filmu dokumentalnego.
Mimo że film spełniał funkcję rozrywkowe to można było odnaleźć w nich również tendencje dydaktyczne i propagandowe. Film jako medium masowe poddane jest ingerencji zewnętrznej i może być podporządkowane normom czy poglądom w związku z ryzykiem finansowym dotyczącym produkcji.
Punkatami zwrotnymi w historii filmu są:
Od tej chwili film staję się doświadczeniem prywatnym, aniżeli publicznym.