PRASA
Prasa jest jedna z najstarszych form przekazywania informacji. Jej początki sięgają koniec XVI, a początek XVII wieku. Wyłoniła się ona z ulotek, pamfletów i biuletynów. Określenie "prasa" pochodzi od nazwy maszyny drukarskiej i sposobu powstawania "prasy", który polega na odciskaniu znaków na papierze.
PRASA PARTYJNO POLITYCZNA
Zawierała ona (jak sama nazwa mówi) informacje, artykuły, które były tylko związane z państwem. Była ona publikowana przez partie lub dla partii.
PRASA PRESTIŻOWA
Była gazetą mieszczańską. Przyczyniła się do wyobrażenia czym powinna bądź jest gazeta. Była ona wynikiem takich zdarzeń jak: triumf liberalizmu i brak lub upadek bezpośredniej cenzury i ograniczeń podatkowych, stworzenie profesjonalnego sektora prasowego oraz liczne zmiany społeczne technologiczne. Zajmowała się zamieszczaniem informacji politycznych i społecznych.
PRASA POPULARNA
Jedyny taki rodzaj prasy, który towarzysz nam od ponad stu lat i nie zmienia za bardzo swojego charakteru. Została stworzona dla zwykłych ludzi, robotników tak by czytał ja niemal każdy. Koncentracja tkwi w niskiej cenie i wpływie reklam. Co prawda nie skupia się ona za bardzo na polityce może być gazetą popularna, codzienna, tygodniową, miejską lub wiejską i o dużym bądź małym nakładzie. Głównym jej tematem jest to co mogło by najbardziej zainteresować czytelnika.
CIEKAWOSTKI:
1562 We Włoszech ukazuje się pierwszy periodyk (miesięcznik)
1594 Pierwszy magazyn (czasopismo) w Niemczech
1639 Prasę drukowaną posiadają kolonie francuskie w Ameryce
1650 Pierwszy, regularnie wydawany dziennik pojawia się w Lipsku
1661 W Polsce ukazuje się pierwszy polski periodyk: "Merkuriusz Polski" - jest to początek polskiej prasy
Prasa jest podstawowym źródłem zarówno codziennych informacji, jak i wiedzy. Wśród społeczeństwa jest medium cieszącym się sporym zaufaniem. Ponadto dzięki różnorodności tematyki i formy prasy, każdy znajdzie coś dla siebie.