- Tylko się o mnie nie martw -
Jaki był początek ?
("Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo.")
Mówisz, że Bóg stworzył świat i życie,
kto więc stworzył samego Boga ?
Powiesz mi, że on jest tak wszechmocny, że sam dla siebie był początkiem i sam się stworzył, albo był od zawsze. Ja więc na równi z tą teorią mogę powiedzieć, że życie jest na tyle silne, że samo również potrafiło się wytworzyć i nie potrzebowało żadnego inicjatora osobowego lub istniało od zawsze.
- Dlaczego od razu marszczysz brwi i kręcisz nosem? Czy Cię to nie ciekawi? Ta teoria wydaje Ci się taka marna i płaska prawda? To zmienia całą postać rzeczy.. a ty się boisz tych zmian i wolisz kurczowo trzymać się tego co wykiełkowało w Tobie z indoktrynacji ? -
,,Kościół utrzymuje, że wszystko, co widzimy na tym świecie, ma jakąś przyczynę, i że posuwając się coraz dalej wzdłuż tego łańcucha przyczyn musimy dojść do pierwszej przyczyny, która otrzymuje nazwę "Boga"."
Ale dlaczego robisz wyjątek akurat przy Bogu? ,,Jeśli wszystko musi mieć przyczynę, to Bóg musi mieć ją również. Jeśli może być coś bez przyczyny, może to być równie dobrze świat, jak i Bóg." nie sądzisz?
,,Nie ma powodu, dla którego świat nie mógłby istnieć bez przyczyny; ani też z drugiej strony; nie ma żadnej racji, dlaczego by nie miał istnieć zawsze. Nie ma powodu do przypuszczenia, że świat w ogóle miał początek. Myśl, że rzeczy muszą mieć początek, zawdzięczamy w rzeczywistości ubóstwu naszej wyobraźni."
Nie możesz mieć pewności, że bóg stworzył świat, tak jak ja nie moge mieć pewności, że bóg go nie stworzył.
"Niemożność zweryfikowania słuszności niektórych (głównie aksjologicznych) przesłanek uświadamia nam możliwość omylności nie tylko innych, ale i własnej. "
Komentowanie zdjęcia zostało wyłączone
przez użytkownika leisure.