photoblog.pl
Załóż konto
Dodano: 15 SIERPNIA 2012

Pałac w Igołomi

Zespół pałacowo-parkowy w Igołomi

 

Pałac w Igołomi został zbudowany w XVII/XIX wieku z fundacji Franciszka Wodzickiego właściciela Igołomi, choć być może rezydencję zbudowała dopiero jego córka Łucja z Wodzickich Przerębska.
W owych czasach Igołomia słynęła z pięknych widoków, które roztaczały się na dolinę Wisły, Puszczę Niepołomicką i grzbiety Karpat. Uważa się, że budowla jest dziełem wybitnego architekta Piotra Christiana Aignera.
Pałac, wybudowany na planie prostokąta, z portykiem wspartym na czterech wysmukłych jońskich kolumnach i trójbocznym ryzalitem od ogrodu kryjącym okrągły salon. Bryła pałacu jest bardzo prosta, a dekoracja nader oszczędna. Elewacje są boniowane na narożach, boniowanie występuje ponadto w elewacji ogrodowej na trójbocznym ryzalicie oraz kondygnacji suterenowej. Portyk dźwigający trójkątny fronton odznacza się niezwykle starannie wyciętymi jońskimi kapitelami podobnie jak i pilastry znajdujące się w tle portyku. Obramienia okien są proste o wysmukłych konsolkach podtrzymujących gzymsiki z daszkami o wygiętych połaciach. Płyciny w parapetach okien wypełnia ornament meandrowy zapożyczony najprawdopodobniej od Neufforge'a. Rozkład pomieszczeń typowy dla rezydencji wiejskich wznoszonych na przełomie XVIII i XIX wieku. Apartamenty reprezentacyjne położone są na parterze: na osi przedsionek o ściętych wewnętrznych narożach i okazały salon ciągnący się przez obie kondygnacje. Po bokach znajdują się dwa trakty pokojów, podzielone w części wschodniej korytarzem.

Pałac zachował do dzisiaj wiele elementów pierwotnego wyposażenia, jak część stolarki, okucia lub klamki, dzięki czemu może uchodzić za swego rodzaju unikat. W pałacu mieści się obecnie pracownia archeologiczna i muzeum. Rozległy park, pełen starych drzew z dużą polaną widokową, opada na południe w stronę nie istniejącego już stawu, gdzie przemyślnie ukształtowany półwysep sprawiał wrażenie wyspy.

Od drogi sandomierskiej do zespołu pałacowo-parkowego w Igołomi prowadzi piękna aleja kasztanowa szczególnie urokliwa na wiosnę i w okresie jesiennym.Wiele cennych przyrodniczo drzew znajduje się w zespole pałacowo-parkowym w Igołomi. Pałac położony jest w pięknym parku krajobrazowym ze starym drzewostanem, opadającym stromo w kierunku Wisły. Rosną tu wiekowe dęby, lipy, buki, kasztanowce i inne drzewa. Rozległy park, z dużą polaną widokową, opada na południe w stronę nie istniejącego już stawu.
Pałac uważany jest za najpiękniejszą budowlę klasycyzmu w województwie małopolskim. Historycznie pierwotnie siedziba rycerska Boturzynskich herbu Łzawa, od wieku XVI wielokrotnie zmienia właścicieli. Obecne założenie ukształtowane w XVIII/XIX wieku w okresie posiadania przez rodziny Wodzickich i Przerembskich. Do 1945 r. własnością Morstinów. Obecnie w użytkowaniu Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Komentarze

Junior krainamarzeen fajne :)
19/08/2012 23:13:43
przewodnikpokrakowie pięknie się prezentuje! nigdy tam nie byłam, a pamiętam, że był kiedyś dostępny z okazji Dni Dziedzictwa
15/08/2012 19:16:20
gosiaczkowo trafiłam całkiem przypadkiem przejeżdżając przez Igołomię :) dostrzegłam tablicę i od razu mnie tam ponosiło :)
16/08/2012 15:57:51
przewodnikpokrakowie carpe diem :)
17/08/2012 14:07:39
maurerka Dużo się dzieje, wciąż trzeba za czymś biegać, coś załatwiać, ale jakoś bardzo nie narzekamy. Ja mam czasem chwile, że boję się strasznie, zwłaszcza składania przysięgi. Martwię się, że albo się poryczę albo się pomylę. Albo jedno i drugie:P Ale tak ogólnie, to bardzo bym chciała, żeby już był 8 września.
17/08/2012 8:15:24
foto0klatka piekny cos co lubie ;D
15/08/2012 12:18:07
wiosnaa Slicznie go pokazalas.)))))) Piekny i tym kolumnowym portalem.))))) Ogrod tez sliczny napewno.
Pozdrawiam milo.
15/08/2012 9:15:47
Zarejestruj się teraz, aby skomentować wpis użytkownika gosiaczkowo.

Informacje o gosiaczkowo


Inni zdjęcia: W czarnych okularach martawinkelGirls martawinkelEdmund martawinkelPl martawinkelDzieciaki martawinkelYhm martawinkelA my dalej razem martawinkelPołatane martawinkelHehe martawinkelNo cóż martawinkel