photoblog.pl
Załóż konto
Dodano: 6 LUTEGO 2013

shogi!

popularna w Japonii odmiana szachów, rozgrywana na planszy 9x9. Figury są znacznie słabsze niż w szachach międzynarodowych. Charakterystyczną zasadą jest możliwość umieszczenia zbitych figur z powrotem na planszy.
Dwóch graczy, Sente (Czarny) i Gote (Biały), grają na planszy składającej się z prostokątów ułożonych w siatkę z 9 kolumn i 9 rzędów. Owe prostokąty nie są rozróżnione poprzez oznaczenia czy też kolory. Plansza jest przeważnie zawsze stworzona z prostokątów; kwadratowe plansze są bardzo rzadkie. Każdy gracz posiada 20 pionków na kształt klina z lekko różniącymi się wymiarami. Wyłączając króli, przeciwne pionki są rozróżniane tylko poprzez orientację, nie przez oznaczenie czy kolor. Od największych do najmniejszych są to:
1 król
1 wieża
1 goniec
2 złotych generałów
2 srebrnych generałów
2 rycerzy
2 pikinierów
9 piechurów

Zamiast słowa pikinier używa się też określeń lanca lub oszczepnik, gońca nazywa słoniem, wieżę rydwanem, a piechura pionkiem.

Każdy gracz ustawia swoje pionki naprzeciw przeciwnika:
W najbliższym szeregu ustawia:
Król w środku rzędu.
Dwóch złotych generałów na przyległych polach do króla.
Dwóch srebrnych generałów przylegle do każdego złotego.
Dwa skoczki przylegle do każdego srebrnego generała.
Dwóch pikinierów po rogach, przylegle do skoczka.

Pierwsza linia wygląda następująca: |L|N|S|G|K|G|S|N|L|.
W drugim szeregu gracze ustawiają:
Wieżę w tym samym polu, co skoczek po stronie prawej.
Gońca w tym samym polu, co skoczek po stronie lewej.
W trzecim szeregu, na każdym polu jest ustawionych dziewięciu piechurów.

Rozgrywka odbywa się turowo. Zaczynają pionki Czarne (czyli strona posiadająca Generała Szlachetnego). Podczas każdej tury, gracz ma prawo wykonać ruch pionkiem, który aktualnie znajduje się na planszy (i potencjalnie promować go, pochwycić wrogiego pionka, bądź wykonać oba ruchy jednocześnie) lub też przywrócić pionka, który został pochwycony, na wolne pole planszy. Te opcje przedstawione są szczegółowo poniżej.

Trzy ostatnie rzędy w obozie przeciwnika to tak zwana strefa promocji. Po wkroczeniu w tę strefę, wyjściu z niej czy wykonaniu w niej ruchu figury mogą ulec promocji. Wszystko zależy od decyzji gracza  niektórych figur nie warto pozbawiać ich "naturalnych" zdolności. Promocja jest obowiązkowa jedynie w wypadku, gdy figura nie ma już możliwości ruchu (koń w ostatnich dwóch rzędach, lanca i pion w ostatnim rzędzie). Promocja zostaje anulowana jedynie po zbiciu figury (gracz nie możne jej cofnąć na życzenie).
Figury promuje się poprzez obrócenie jej na drugą stronę. Pod spodem jest ukryty drugi (najczęściej czerwony) symbol.
Król i złote generały nie ulegają promocji.
Promowane srebrne generały, skoczki, lance, piony poruszają się jak złoty generał.
Promowana wieża porusza się normalnie oraz ma możliwość wykonywania ruchu o jedno pole jak goniec (obrazowo: jak wieża + król).
Promowany goniec porusza się normalnie oraz ma możliwość wykonywania ruchu o jedno pole jak wieża (obrazowo: jak goniec + król).
Wygrywa się poprzez zamatowanie króla przeciwnika. Można również wygrać poprzez zbicie przeciwnego króla. Odmiennie niż w szachach klasycznych, gracz nie ma obowiązku informowania o szachu (o tsume) na królu przeciwnika i gdy ten takowego ruchu nie zauważy, grę można zakończyć poprzez zbicie króla. 

Komentarze

lepiejbycniemoze96 japońskie szachy ;o
06/02/2013 20:32:33
amatorskiezdjecia13 Ładnie : )
Zapraszam do siebie
06/02/2013 20:32:19
Zarejestruj się teraz, aby skomentować wpis użytkownika drogawisni.

Informacje o drogawisni


Inni zdjęcia: ;) damianmafiaTULIPANY ... part 7 xavekittyxZ Klusia :* patkigdTo sobie trochę poczekamy bluebird11Z najważniejsza:* patkigdBruno laughterlinessBransoletka z wisienkami otienDla Papieża Franciszka... halinamRaków Częstochowa - Śląsk wroclawianinCyrk patusiax395