Ogród Saski
CHWAŁA ... "wschodnia" jeden z 21 posągów; dodam tylko, że panie Chwały w Ogrodzie są... DWIE!
w bezpiecznej od siebie odległości
. Ta prezentowana powyżej, umownie nazwijmy ją "wschodnią", usytuowana jest tuż na tyłach Grobu Nieznanego Żołnierza, druga - po przeciwnej stronie "posągowej galerii" w kierunku na zachód, więc nazwijmy tę - Chwałą "zachodnią"
. Dlaczego aż dwie?? - tego nie wiem, póki co, nie dokopałam się do żadnych informacji na ten temat.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
... skoro jednak tak historyczno-refleksyjnie pogoda mnie nastroiła - to trochę dopowiem kontynuując poprzedni wątek...
* * *
Po upadku muru berlińskiego 9 listopada 1989 r. Niemcy stwierdzili, że co do granic wiążące będzie to, co postanowią ZJEDNOCZONE NIEMCY, a nie to co dotychczas powiedział Poczadam, Zgorzelec czy Warszawa!!
W obliczu zaistniałej sytuacji - spontanicznego jednoczenia się narodu niemieckiego, poczdamscy gwaranci powojennego europejskiego ładu zmuszeni zostali do zajęcia stanowiska... i tak:
- podczas konferencji w Ottawie (luty 1990 r.) przedstawiciele czterech mocarstw wyrazili zgodę na połączenie RFN i NRD w jeden organizm państwowy, a szczegółowe ustalenia będą zapadać na przyszłych konferencjach z udziałem ich (mocarstw) i obu państw niemieckich;
- na 17 lipca 1990 r. zwołano międzynarodową konferencje w Paryżu ustalającą skutki po zjednoczeniu Niemiec; na tej konferencji 2+4+"1" (2: NRD, RFN + 4: Anglia, Francja, USA i ZSRR + "1": Polska; mimo sprzeciwu Niemiec, ale przy poparciu Stanów Zjednoczonych, Polska wzięła udział w negocjacjach) - przyjęto podstawowe postanowienia późniejszego traktatu moskiewskiego mającego spełniać rolę niby-to powojennego traktatu pokojowego, którego nota bene, wcześniej NIGDY Niemcy NIE podpisali!! W protokole z tej konferencji, stanowiącym załącznik do owego traktatu moskiewskiego, dotyczącego uregulowania niemiecko-polskiej granicy zapisano, że jeśli kiedykolwiek dojdzie do KONFERENCJI POKOJOWEJ z Niemcami, to granica na Odrze i Nysie nie będzie już nigdy rewidowana (przez mocarstwa - sic!).
31 sierpnia 1990 r. - w Berlinie Wschodnim zostaje podpisany niemiecko-niemiecki traktat zjednoczeniowy.
12 września 1990 r. - w Moskwie podpisano zjednoczeniowy traktat 2+4 (2: RFN + NRD i 4: Anglia, Francja, USA i ZSRR) w którym odnośnie sprawy polskiej, stwierdzono bezwarunkowe uznanie GRANICY na Odrze i Nysie.
1 października 1990 r. - Niemcy uzyskują pełną sewerenność!! Obostrzenia prawne aliantów dotyczące Berlina tracą moc z dniem 3 października.
3 października 1990 - o północy przy dźwiękach Pieśni o Niemczech na maszt Reichstagu w Berlinie wciągnięta zostaje czarno-czerwono-złota flaga - ostatecznie oba niemieckie państwa połączyły się.
14 listopada 1990 r. - podpisano traktat graniczny między Polską (RP) a zjednoczoną Republiką Federalną Niemiec (RFN), o potwierdzeniu istniejącej GRANICY i ostatecznie STATUSOWA sprawa granicy polsko-niemieckiej została zakończona. Traktat ten jest najkrótszym w historii i składa się tylko z 3 punktów:
1. Zjednoczone Niemcy i Polska potwierdzają istniejącą między nimi granicę;
2. Granica jest nienaruszalna teraz i w przyszłości (zachowanie poszanowania suwerenności granic);
3. Polska i Niemcy nie mają wobec siebie żadnych roszczeń terytorialnych i nie będą występować z takimi roszczeniami w przyszłości.
17 czerwca 1991 r. - w Bonn... i skończyły się literki...