photoblog.pl
Załóż konto
Dodano: 30 MARCA 2009

Logotyp

 

(c) 2006-2009

 

Logotyp, jak się podoba?


 

Dlaczego stwierdzenie "myślenie logiczne" - odmieniane przez wszystkie możliwe odmiany (z których najczęstsza jest wykrzyknieniem: "no pomyśl logicznie") - od zawsze uważam za błąd językowy, zwany pleonazmem? W końcu znalazłem uzasadnienie, jak wielu mnie przekonywało, błędnego mniemania w naukowym tekście. Otóż proszę bardzo:

Myślenie prelogiczne (prelogical thinking) nie liczy się z prawami logiki, dopuszcza kontrasty, kieruje się racjami emocjonalnymi, dominantami treściowymi i ubocznymi asocjacjami.

Ten typ myślenia występuje u małych dzieci i u osób z zaburzeniami psychicznymi.

 

Myślenie logiczne (logical thinking) przebiega zgodnie z prawami logiki. Obserwujemy w nim wyraźne uczłonowanie sekwencji myśli i ich wzajemnych relacji

 

W. Szewczuk, s. 163-165

cytat za: http://www.kognitywistyka.net

 

Nasuwa się samo: albo tak wiele osób ma zaburzenia psychiczne, albo tak wiele jest wokół małych dzieci, albo jest jeszcze trzecia możliwość (?). Osobiście skłaniam się do przekoania, że kiedy ja sam mam prelogical thinking wracam po prostu do dzieciństwa ;]


 

Co jest ważniejsze, głupota czy mądrość? Sądząc po polskiej Wikipedii zdecydowanie prym wiedzie głupota - długość hasła, przypisy, odwołania. I coś ciekawego z i a propos tej ważniejszej:

Rodzaje głupoty (wybrane):


    * Gap: Najprostszej rzeczy domyślić się nie może, wszystko mu łopatą w głowę kłaść trzeba.

    * Głupiec sprzeciwiający się: W zakątkach i tajnikach głupstwa swojego ma gdzieś niewyczerpany zapas wątpliwości i zarzutów, z którymi za wszelką oczywistość się targa.

    * Głupiec zapytujący: Nie z potrzeby, lecz z nałogu i roztargnienia ciągle się pyta, choć odpowiedzi nie słucha albo nie rozumie.

    * Głupiec płaczliwy: Dobrodusznych ludzi pochlebstwami ujmuje i za ich pomocą wichrzy w społeczeństwie i mąci, a zawsze dla siebie i dla zaspokojenia rozłożystej miłości własnej, której nic nasycić, nic ukoić nie zdoła.

    * Głupiec zarozumiały: Głupiec pyszny i zarozumiały, choć z nader ograniczonym i słabiutkim rozumem, choć istny drobnowidz, zwykle do najtrudniejszych zrywa się rzeczy i z najrozumniejszymi chodzi w zawody.

    * Łgarz: Człowiek z przewrotnym rozumem kłamie dla oszukania i ułudzenia, głupiec łże, co się wlezie, jedynie dla przyjemności.

    * Półgłówek: Nie mogąc sam nic pojąć ani wyrozumować, jest echem wiernie cudze powtarzającym słowa.

    * Półgłupiec: Ciągle bredzi i od rzeczy prawi, lecz niespodzianie, wśród największych niedorzeczności, z czymś prawdziwie dowcipnym odezwie się, coś sam z siebie, coś sam z siebie rozumnego powie; czasem trafniej o ludziach sądzi niż rozumni, choć się zdaje, że dla roztrzepania nic nie widzi i niczemu przypatrzyć się nie mógł.

    * Głupiec przemądrzały: Nikt go nie rozumie i tym się cieszy, bo to najlepszy dowód jego wyższości.

    * Człowiek dobroduszny, czyli prostoduszny: Zupełny brak przebiegłości, przezorności i dowcipu, obok wielkiej dobroci serca odróżnia go od rozsądnych.

    * Prostaczek: Nie ma żadnego wyobrażenia przebiegów, wykrętów i przezorności i z tego do prostodusznego podobny; tylko że go dobrocią serca, czystością, nieskazitelnością, niepokalaniem duszy przewyższa.

    * Człowiek ciemny: Człowiek ciemny bywa łatwowierny, uparty przy swoim zdaniu, skłonny do fanatyzmu; największej bredni uwierzy, jak prawdzie rozumem wywiedzionej, do której jakiś wstręt czuje.

 

Teraz pozostaje tylko przyporządkować :]

Komentarze

callina oj tam ale i tak wiesz o co chodzi -> jest git:> w końcu święta i wolne!
09/04/2009 22:59:42
briegers nie o płeć chodzi, a o projekt! :P

na wspomnianej przeze mnie stronie są różne kategorie myślenia. I tam właśnie rozpatruje się mechanizmy pozalogiczne - emocjonalne itp. Bo w gruncie rzeczy (szedł facet i znalazł w gruncie rzeczy) to jest bardziej skomplikowane niż ten prosty podział na logiczne/prelogiczne.
03/04/2009 23:13:27
tomasz ten kot jest wybitnie kotką, wiesz?


Niestety (nie dla mnie) muszę stwierdzić cynicznie,
iż nie kwalifikuję się do jakiegokolwiek rodzaju głupoty.
Bardzo mi przykro :D


Jeśli chodzi o myślenie:
przede wszystkiem niekoniecznie zawsze chcemy, iżby inni, lub też my, myśleli logicznie -
z całą pewnością jednak "myślenie logiczne" wydaje nam się czymś lepszym, bardziej uzasadnionym i bezpieczniejszym w swych konsekwencjach od "myślenia prelogicznego". Także zewnętrznie zazwyczaj poszukujemy "myślenia logicznego".
Czy istotnie wg niego postępujemy, czy myślenie to jest myśleniem determinującym w życiu człowieka? Niesądzę.
Te mechanizmy są dużo bardziej skomplikowane.
Ale kto by to spamiętał....

:)
03/04/2009 22:36:57
briegers2 proszę bardzo: W. Szewczuk, Słownik psychologiczny, Wiedza Powszechna, 1985

Mi też wiele rzeczy kojarzy się z filmami i to dokładnie z kilkoma z nich. Myślę, że jest tak dlatego, że filmy celowo wchłaniają tak wiele elementów i symbli kultury żeby się właśnie "kojarzyły".

Rodzajów mądrości nie będzie - tak jak napisałem - na Wikipedii głupota jest znacznie ważniejsza.
31/03/2009 10:46:26
~ilkaa brakuje mi tytułu dzieła pana szewczuka

stwierdzam, że kotem jest bardzo ładny

kojarzy mi się z harrym potterem, jak zawsze nie wiem czemu - oznaka głupoty?

czy rodzaje mądrości też będą? bo mi się wikipedia otwierać nie chce :(
30/03/2009 22:45:38
callina *przyporządkować;)
30/03/2009 22:27:26
callina no nie wiem do czego bym się mogła podporządkować chyba do tego pierwszego (kiedy ucze sie fizyki lub chemii)
30/03/2009 22:27:14

Informacje o briegers2


Inni zdjęcia: ... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24April Fools~ cherrykinnSakura xxtenshidarkxxWiosna w Ogrodzie miejskim bluebird11geopark paulsa34Odpoczynek w geoparku. paulsa34