photoblog.pl
Załóż konto
Ważne!

Zdjęcie widoczne dla użytkowników posiadających konto PRO

Kup konto PRO
Serafy w katedrze w Cefal

Serafy w katedrze w Cefal

Bóg i dwa serafiny. Iluminacja z XIV-wiecznego manuskryptu Petites Heures de Jean de Berry

Bóg i dwa serafiny. Iluminacja z XIV-wiecznego manuskryptu Petites Heures de Jean de Berry

Ołtarz z Isenheim (widok drugi), skrzydło lewe: Zwiastowanie, 269 × 141, część środkowa: Narodziny dzieciątka Jezus z koncertem Aniołów, 265 × 304, skrzydło prawe: Zmartwychwstanie Jezusa 269 × 141 cm

Ołtarz z Isenheim (widok drugi), skrzydło lewe: Zwiastowanie, 269 × 141, część środkowa: Narodziny dzieciątka Jezus z koncertem Aniołów, 265 × 304, skrzydło prawe: Zmartwychwstanie Jezusa 269 × 141 cm

Dodane 3 LIPCA 2012
1853
Dodano: 3 LIPCA 2012

Serafini, Serafy, Serafin, Chór

Zainteresowałam się Aniołami, postaram się napisać czy przepisać to czego dowiedziałam się z sieci ;)

Informacje te pochodzą z bloga pewnej Lilu, blog ten został zablokowany przez administratora z powodu braku aktywności właściciela. Mam nadzieję, że jeżeli Lilu kiedyś tu trafi to nie będzie miała za złe, że chciałam, żeby jej praca była czytelna dla wszystkich :) Jednak informacje z jej bloga połączyłam z pozostałymi, które odnalazłam na temat Aniołow. A było tego sporo. Mam nadzieję, że wraz ze mną zgłębicie wiedzę o tych Stworzeniach Boskich :) Życzę miłogo czytania ;)

 

Chóry Anielskie

 

Anielska hierarchia przedstawiającą się następująco:

 

Chór I

SIŁA WOLI CHWAŁY

Serafini - Anioły miłości, światła i ognia.

Serafin - z hebrajskiego oznacza płomień. Jest to istota z najbliższego otoczenia Boga z trzema parami skrzydeł . W tradycji chrześcijańskiej otrzymały w klasyfikacji aniołów pierwsze miejsce, jako członkowie jednego z dziewięciu chórów anielskich.
Prorok Izajasz (Iz 6, 1), który widział je na własne oczy tak je opisuje:

 

(&) ujrzałem Pana siedzącego na wysokim i wyniosłym tronie,
a tren Jego szaty wypełniał świątynię.
Serafiny stały ponad Nim; każdy z nich miał po sześć skrzydeł;
dwoma zakrywał swą twarz, dwoma okrywał swoje nogi, a dwoma latał.
I wołał jeden do drugiego:
ŤŚwięty, Święty, Święty Pan, JHWH Zastępów, ziemia cała pełna jest Jego chwały!ť
.


Słowa, które wypowiadali serafini znane są obecnie jako hymn Trishagion i są częścią hymnu Sanctus śpiewanego podczas mszy. Serafin to Boski Posłaniec, ucieleśnienie duchowej siły będącej w pobliżu, wspierającej i czuwającej. Nosiciel Boskiego światła i nadziei. Jako symbol ma spełniać funkcje ochronne i nieść przekonanie o dobrej i przyjaznej sile duchowej będącej w pobliżu - czuwającej. Najczęściej utożsamia się go z myślami i dobrymi życzeniami osób najbliższych, które nosi się przy sobie w celach ochronnych i wspierających ducha w trudnych i ważnych chwilach życiowych. Ich hebrajska nazwa Serafim wskazuje na to, że płoną one i gorzeją (ukazują się ludziom w ogniu ich natura jest ognista). Serafiny są wypełnione szczególnym żarem nigdy nie ustającej miłości do Boga i posiadają umiejętność oczyszczania przy pomocy ognia. W Piśmie Świętym często przypisuje się im liczne twarze oraz mnogość stóp.
W Nowym Testamencie wprawdzie nie pojawia się określenie "serafiny', jednak w Apokalipsie św. Jana (4, 8) mowa o aniołach, zwanych "czterema Zwierzętami", które mają "po sześć skrzydeł [...] i nie mają spoczynku, mówiąc dniem i nocą: Święty, Święty, Święty". Według różnych źródeł wodzem chóru serafinów jest Serafiel, Jehoel, Metatron lub Michał, a pierwotnie (tj. przed swoim upadkiem) - Szatan. Według Miltona (Raj utracony III, 80) wodzem (lub jednym z wodzów) serafinów był Uriel. Innym wymienionym w tym poemacie wysokim rangą serafinem jest Abdiel (V, 972). Podczas wielkiej bitwy w niebie aniołowie chóru serafinów walczyli zarówno w zastępach Boga, jak i Szatana.
Apokalipsa Mojżesza opowiada o "jednym z sześcioskrzydłych serafinów, który zaprowadziwszy Adama do jeziora, mył go w obecności Boga". Z księgi tej dowiadujemy się również, że "serafiny ryczą niczym lwy".
O serafinach mówi także najstarsza księga kabały żydowskiej, zwana Sefer Jecira. Według św. Tomasza z Akwinu serafiny stoją najbliżej Boga i "są jak gdy by jego przyjaciółmi"; nad innymi chórami aniołów "górują miłością" Zdaniem Regameya (Anges) anioł grający na viola d'amore na obrazie Grunewalda Narodziny Dzieciątka Jezus to serafin. Serafy (i pokrewne im cheruby) nie pełniły funkcji posłańców Bożych (aniołów), być może dlatego, że ich niezwykły wygląd mógłby niepotrzebnie przerażać ludzi.

 

Najprostsza modlitwa <3

          <KLIK>

            

POMAGAMY

<KLIK>

<KLIK>

 

Informacje o bgirlsonka


Inni zdjęcia: Piecuszek slaw300Wiosna 2025r. rafal1589:) dorcia2700Znowu samysliciel351468 akcentovaJa pati991Sylwester pati991Na prezydenta USA. ezekh114moje Kochane invisible39Natura zardzewiała i martwa judgaf