Hej dziewczyny, słyszałyście o nowych zmianach na porodówce? zaraz wam je tutaj przedstawie :)
Jak wam dzień minął? Był zimowy spacerek? :) na zdjęciu powyżej jest mojego taty chrześnica (kuzyna córka) - Amelka, która w marcu skończy dwa latka :) świata poza nią nie widzę, jest cudna! :)
artykuł zaczerpnięty ze stronki babyonline.pl
Wprawdzie nowe prawa, czyli tzw. standardy opieki okołoporodowej, obowiązują od 2 lat, to jednak od niedawna są jeszcze bardziej korzystne dla ciebie i dziecka. By domagać się ich przestrzegania, musisz je znać.
Skóra do skóry. Nowe prawo gwarantuje ci, że jeśli ciąża i poród były fizjologiczne oraz dziecko urodziło się w dobrym stanie (to najważniejsze!), tuż po urodzeniu powinno trafić na twój brzuch. Co najmniej na 2 godziny. Dzięki takiemu kontaktowi na skórze malca osiedlają się dobre bakterie chroniące przed zachorowaniem. Ten pierwszy kontakt jest bardzo ważny dla rozwoju układu nerwowego dziecka. Lekarz może oglądać i badać noworodka leżącego na twoim brzuchu albo poczekać 2 godziny. Bo naprawdę ważniejsze od sprawdzenia, ile maluszek waży, jest to, by tuż po urodzeniu pobył blisko mamy!
Dziecko, które miało kontakt ze skórą mamy, ma mniejszy pourodzeniowy spadek masy ciała, większą gotowość do kontaktu z mamą. Jeszcze w rok po urodzeniu jego relacje z nią są bardziej harmonijne mówi dr Katarzyna RaczekPakuła, pediatra i międzynarodowy konsultant laktacyjny.
Czas przy piersi. Pierwszy kontakt to również najlepszy czas, by przystawić dziecko do piersi. Warto, by dziecko jako swój pierwszy pokarm dostało mleko z piersi, a nie z butelki. To ważne dla układu odpornościowego. Tak, to prawda, że nie zawsze mama po porodzie jest w stanie przystawić noworodka do piersi. Często też nie wie, jak to zrobić, albo dziecko nie potrafi uchwycić piersi. Ale spokojnie, według obowiązującego prawa, położna powinna ci pomóc w tym pierwszym karmieniu. Jeżeli w kolejnych dniach masz problemy z nakarmieniem maleństwa (nie chce ssać, nie masz mleka, bolą cię brodawki) albo nie wiesz, jak często podawać pierś, w jakiej pozycji i czy dziecko skutecznie ssie, możesz o wszystko pytać położną. Ma obowiązek ci pomóc. A jeżeli dziecko nie potrafi ssać, położna powinna nauczyć cię odciągać pokarm, a potem pomóc nakarmić dziecko.
warto przeczytać ten artykuł, jutro następujące notki: 5 najlepszych pozycji do karmienia piersią i najpopularniejsze imiona dla dzieci no i jakiś temat jeszcze pewnie się znajdzie, a teraz obiecana 'zabawa' .. :)
WYBIERZCIE NAJLEPSZE OKREŚLENIE WASZEGO MALUSZKA :) ....
- leniuszek
-śpioszek
- biegacz
- ciekawy wszystkiego na około
- bardzoo towarzyski
- niecierpliwy
- głodomorek
- śmieszek
- poważny/a mina do złej gry!
- wspinam się gdzie mogę..
- jem wszystko co stanie mi na drodze
- najlepiej czuję się w wodzie
- nie interesują mnie zabawki, tylko garnki mojej mamy..
- piszczek, aż momentami uszy odpadają
- przytulasek
- corcia/synek tatusia
- złośnik
- corcia/synek mamusi
Do zobaczenia jutro kochane mamcie! teraz ciepła kąpiel przygotowana przez waszych facetów i chwila odprężenia,
miłego wieczorku!
Wyraźcie swoje zdanie na temat rewolucji na porodówce
no i opiszcie swojego dzidziusia.. :)