photoblog.pl
Załóż konto
Dodano: 20 LIPCA 2010

pisklę łyski

Łyska (Fulica atra) - gatunek średniej wielkości wędrownego ptaka wodnego z rodziny chruścieli (Rallidae).

Występowanie Zamieszkuje w zależności od podgatunku:

Fulica atra atra - Europa, północna Afryka, Azory i Wyspy Kanaryjskie oraz Azja Środkowa aż po Japonię oraz Indie i Cejlon na południu. Przeloty w marcu-kwietniu i październiku-listopadzie, tworzy wówczas stada liczące tysiące osobników. Zimuje w południowej i zachodniej Europie, jeziorach alpejskich, południowej Azji aż po Filipiny i północnej Afryce. W Polsce gnieździ się licznie w całym kraju poza najwyższymi partiami gór, licznie zimuje na podgrzewanych, niezamarzających zbiornikach (np. na jeziorach konińskich).

Morfologia  

Brak dymorfizmu płciowego, upierzenie łupkowoczarne z nagą, podobnie jak dziób, białą blaszką na czole, od której pochodzi polska nazwa gatunku. Palce otoczone karbowanymi płatkami skórnymi, łuski na nogach zielonosiwej barwy. Młode jaśniejsze z mniejszą i ciemną blaszką na czole, jasnoszarą szyją i piersią, czarnoszarym grzbietem, pisklęta ciemne z żółtą głową, białą brwią, czerwoną plamą na czole, o dziobie czerwonym u nasady, a reszcie białej z czarną kropką na końcu. Biała tarczka na czole występuje tylko na jesieni. Pierzenie lotek w lipcu i sierpniu ukryte w trzcinach. Głównie osiadła i koczująca, a tylko populacje północno-zachodnie wędrują jesienią na południowy zachód.Pływając z lekko kiwającą się głową zanurzają się bardziej niż kurki wodne. Dość ciężko zrywają się do lotu - potrzebują rozbiegu na powierzchni, kiedy to nogi wyciągają do tyłu. Można wtedy dostrzec białe obrzeżenia piór. Kurki natomiast zrywają się do lotu dużo lżej i początkowo z nogami skierowanymi do dołu. Nurkują z lekkiego wyskoku. Podobna do niej łyska czubata pochodząca z Hiszpanii nad tarczką czołową ma dwa okrągłe narośla o barwie równie czerwonej jak dziób.Dorosłe samce wydają wysokie "kew" lub "kreuw", a samice bezgłośne "tp". Gdy są wzburzone wydają wybuchowe "pix". 

Wymiary średnie 

 długość ciała ok. 37-42 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 70 cm
masa ciała ok. 0,6-1,2 kg

Biotop

 Słodkie lub słonawe zbiorniki zarośnięte trzciną lub sitowiem z oczkami czystej wody, również niezamarzające rzeki. Bardzo powszechna, na otwartych akwenach można spotkać przynajmniej jedną parę łysek.

Pożywienie 

Rośliny wodne jak rdestnice, moczarki, ramienice, kłącza trzcin - zarówno części zielone jak i nasiona są głównie spożywane latem, a różnorodne zwierzęta wodne, szczególnie małże, jesienią i zimą. Z powierzchni wody wyskakuje na 40 cm, a nurkuje do 6,5 m. Znosi dobrze znaczne zmiany w diecie.

Ochrona 

Gatunek łowny od dnia 15 sierpnia do 21 grudnia.

 

Zdjecie udostępnione z www.photoblog.pl/wlodekhudy

 

Ten pb bierze udział w konkursie na najlepszy pb 2010.

Zamiast komentarza ZAGŁOSUJ  na ten PB

Komentarze

isegrin zdjecie sliczne!
22/07/2010 16:07:45
xfindme genialnee ! dodaję
pozdrawiam ;]]
21/07/2010 11:44:41
qeenie śliczne ...
20/07/2010 21:45:19
gaszeswiatlo Są takie nieporadne na lądzie a w wodzie świetnie sobie radzą,widuje je.

Miłego wieczoru
20/07/2010 18:19:27
mirise Jakie to pisklątko dziwne.. cóż natura wciąż zadziwia;)
20/07/2010 15:00:02

Informacje o atlasptakow


Inni zdjęcia: ... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24Ludzie kochają konie bluebird11... maxima24... maxima24... maxima24... maxima24