AMAZÔNIA / AMERYKA POŁUDNIOWA.
Kajman czarny (pol). (Melanosuchus niger)
Jacaré-Açu (bras - port). Uważany za największego przedstawiciela aligatorowatych. Wystąpuje w dżungli Amazońskiej: Boliwia, Brazylia, Kolumbia, Ekwador, Gujana Francuska, Gujana, Suriname, Peru, Wenezuela. Jest zwierzem słodkowodnym zamieszkuje rzeki i strumieniska o spokojnym nurcie, oraz jeziora i zalewowe obszary podczas pory deszczowej. Długość dorosłego osobnika może ośiągnąć ponad 6 metrów a waga ok. 350 kilo. Jego wiek dochodzi do 80 a 100 lat życia. Szacowana przypuszczalnie dzika populacja w Amazonii wynośi od 35 do 55 tyśięcy osobników.
Jacaré-Açu (Kajman czarny) żywi sie rybami i innymi wodnymi kręgowcami, jednak jego ulubionym pokarmem jest kapibara, zdarzają sie jednak wypadki że wpadnie mu na jego skromną diete mięso ludzkie
.
Jacaré-Açu (Kajman czarny) rozmnaża sie podczas pory suchej samica buduje gniazdo w kształcie kopca o średnicy ok. 1,5 m, do którego składa od 30 do 65 jaj. Gniazda mogą być usytuowane zarówno w ukrytym jak i otwartym miejscu, cząsto w pobliżu gniazd innych samic. Samica pozostaje w pobliżu gniazda aż do wylągu młodych. Kiedy młode kajmany zaczynają się wylągać wtedy samica odgrzebuje gniazdo i pomaga młodym wydostaś się z niego. Okres inkubacji trwa pomiędzy 42 a 90 dni i zbiega się z początkiem pory deszczowej.
.